shop World of Wines
6 věcí, které pravděpodobně nevíte o Proseccu
Prosecco

6 věcí, které pravděpodobně nevíte o Proseccu

Prosecco se pro mnoho z nás stalo nezbytnou součástí letních zahradních slavností a pikniků. Je však jistě stále mnoho věcí, které o tomto lahodném nápoji nevíte, jako například jeho starodávné římské kořeny, potenciální spojení s dlouhým životem a dlouhotrvající rivalita s šampaňským. Takže předtím, než otevřete další ze svých oblíbených lahví, pojďte nahlédnout hlouběji do tajů tohoto skvělého moku.

Existuje vesnice Prosecco

Prosecco tak, jak jej dnes známe a milujeme, pochází z vesnice Prosecco, která se nachází na předměstí Terstu. Název „prosecco“ je však původně slovinského původu a znamená něco jako „cesta lesem.“ Produkce tohoto vína se dnes velmi rozšířila, v této malé vesnici však všechno začalo.

Antická historie

Hrozny Glera, kterým se v regionu Prosecco dobře daří, byly pěstovány i v antickém Římě. Je zajímavé, že Glera má několik variací. První z nich je Tondo s kulatými hrozny, další je méně obvyklá a kořenitější Lungo a ještě výjimečnější je Nostrano.

Hrozny, z nichž se vyrábí

Nejedná se o tak slavné hrozny jako ty pro výrobu šampaňského, ani pravděpodobně o žádné jiné z vašich nejoblíbenějších bílých odrůd. Jak již bylo výše zmíněno, tento druh se nazývá Glera a pochází z časů antiky. Prosecco lze také vyrobit z Perery, Bianchetty a Verdisa s těžšími doplňky jako je Chardonnay, PInot Gris a Pinot Noir. Pradědečkem však zůstává Glera.

Ne všechna Prosecca jsou bublinková

Prosecco má tři úrovně „perláže,“ což je výraz označující delikátní bublinky. Je to nejperlivější spumante, potom frizzante a zcela bez bublinek tranquillo.

Ve skutečnosti Prosecco neperlilo do 19. století

Římané by ho asi milovali, stejně tak i Italové, ale až poté, co Antonio Carpené poprvé podrobil bílé víno druhému kvašení, získalo Prosecco bublinky. Vinařství Caprené Malvolti bylo první výrobcem tohoto druhu Prosecca.

Prosecco může recesi poděkovat za své vítězství nad šampaňským

Podle statistik v posledních letech vede Prosecco v prodeji lahví nad šampaňským a důvodem je pravděpodobně jeho cenová dostupnost. To samozřejmě neznamená, že šampaňské selhává.

Zdroj obrázku: https://cz.pinterest.com/pin/373798837814002393/?lp=true

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com