shop World of Wines
Archivace vína
Archivace vína

Archivace vína

Již ve starověkém Římě se cenilo archivované víno, které bylo vyzrálejší a lahodnější než vína mladá. I vy si můžete vychutnat hloubku a intenzitu archivovaných vín a pokud máte vhodné prostory, nic nebrání tomu, abyste svou vinotékou ohromili své přátele i chuťové buňky všech zúčastněných. Zde několik tipů a zásad, jak víno archivovat.

Co je archivace

Pod pojmem archivace vína se rozumí zhodnocení a zkvalitnění vína „ležením na lahvi.“ Je ale nutné zvolit ta správná vína, rozhodně to nejsou vína z obchodních řetězců. Ta jsou v naprosté většině případů lehká a svěží, ale časem ztrácí kvalitu, jejich chuť se zhoršuje.
Pokud chcete archivovat víno, měli byste ho koupit u vinaře. Ten vám doporučí správnou odrůdu a i správnou dobu archivace. Víno musí mít „potenciál zrání“, což znamená, že musí mít dostatek kyselin a tříslovin, které se v průběhu archivace zjemňují a zharmonizují se do jedinečného souladu. Aromatické látky získají časem na komplexnosti a vyváženosti. Mění se a vyzraje i barva vína.

Jaká vína archivovat

Obecné pravidlo ale je, že víno „musí mít z čeho brát.“ ( tedy má výše zmíněný „potenciál zrání). To znamená, že čím jednodušší víno, tím dříve je dobré ho vypít. K archivaci jsou vhodná hutná, bohatá vína s vysokým obsahem, alkoholu, kyselin, tříslovin či cukru. Obsah alkoholu je důležitým aspektem pro archivaci, protože určuje robustnost vína a současně ho v době zrání chrání před bakteriemi. Měl by být alespoň 12%), U sladších vín však roli konzervanta hraje cukr (např. u slámových či ledových vín). Tyto hodnoty u vína je důležité zjistit a podle toho vybrat správnou odrůdu.

Nejznámější drůdy vhodné k archivaci:
Bílá vína – burgundské odrůdy Rulandské bílé, Rulandské šedé a Chardonnay, Ryzlinky vlašský a rýnský, Sauvignon.
Červená vína – Rulandské modré, Cabernet Sauvignon, Merlot

Doba archivace

Obecně rozlišujeme dobu archivace vín na kratší, která je 3-5 let, střední je ohraničena dobou 5-8 let a dlouhou, ta je určena časovým rozmezím 8-25 let. Delší dobu archivace snesou jen výjimečná vína, např. vína z oblasti Sauternes, která mohou zrát neuvěřitelných více než 100 let. Svěží, lehká bílá vína je dobré vypít maximálně do tří let od lahvování. Naopak mohutná silná červená vína mohou zrát prakticky velmi dlouhou dobu. (obvykle však ne déle než 10 let) Díky vysokému obsahu extraktu a tříslovin bývají trpká a hořká, ale archivací se zjemní a získají skvělou chuť.

Jak archivovat

Nemusíte mít luxusní vyzděný nebo kamenný sklípek, postačí vhodné místo, kde je ale nutné zajistit stabilní podmínky pro archivaci. Především je důležitá stálá teplota, která by měla být kolem 10, max. 15 °C. Při vyšší teplotě je nutné počítat s tím, že víno bude zrát rychleji.

Dále se zaměříme na vlhkost vzduchu. Ideální je, pokud se pohybuje mezi 75-85 procenty. Nižší vlhkost může způsobit oxidaci vína, při vyšších parametrech hrozí vznik plísně.

V prostorách určených k archivaci musí být tma a čisto, je důležité zamezit přítomnosti jiných aromatických komodit. Denní světlo samozřejmě škodí a aromatické látky by se korkem mohli dostat do vína a narušit tak jeho osobité aroma.
Poloha lahve by měla být zajištěna tak, aby byl korek zalit vínem, jen tak zabráníte možné oxidaci nebo trouchnivění korku.

Doba zlomu

Jak odhadnout, kdy je správná doba otevřít archivované víno? Kdy se tzv. začne lámat? Nejlépe je archivovat karton kvalitního víno a po uplynutí základní doby archivace otevřít první lahev, další pak můžete zkusit po roce atd. Tak můžete sledovat , jak se víno vyvíjí a zraje. Pokud nastane moment, kdy má víno zemité aroma a značně mění barvu, je lépe už vypít všechny lahve. Ovšemže ne najednou!

Přečtěte si také článek: Jak na správné skladování vína

K večerní pohodě patří i dobré a kvalitní víno. Pokud i vy zastáváte tento názor, navštivte náš e-shop, který nabízí vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/sklep-v%C3%ADno-sud%C5%AF-s-v%C3%ADnem-554400/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com