shop World of Wines
Bílé víno teplota
Bílé víno teplota

Bílé víno teplota

Všeobecně rozšířeným názorem je, že červené víno by mělo mít pokojovou teplotu a bílé by se hned po nákupu mělo uložit do lednice. To je ovšem velké zjednodušení, neboť častým výsledkem pak je, že se bílá vína podávají příliš studená a červená zase až moc teplá. To je chyba, protože podchlazená vína totiž brání uvolnění chutě a vůně vína. V případě příliš vysoké teploty zase vystupuje do popředí alkohol a víno chutná hořce. Víno by se mělo skladovat ve sklepě nebo v chladící skříni a nemáme-li tuto možnost, tak v lednici, ovšem ne příliš dlouho.

Každé víno vyžaduje jinou teplotu

Plnější a sladší vína není dobré příliš zchlazovat, aby neutrpěl buket vína. Lehčí a sušší druhy mohou být naopak chladnější. Suchá bílá vína je ideální konzumovat při teplotě 8-10°C, plnější a polosuchá mohou být cca o 2° teplejší. Jakostní bílá vína je nejvhodnější servírovat při teplotě 10-12 stupňů. Obecně lze říci, že bílé víno je sice výhodné konzumovat studenější, ale nikdy nesmí být podchlazeno pod 6°C. Neprospívá mu ani teplota vyšší než 12 stupňů.

Myslete i na teplotu v místnosti

Při konzumaci se víno ve skleničce rychle přizpůsobuje pokojové teplotě. V letním období může zteplat velmi rychle. Proto by se bílé víno mělo podávat o 2° podchlazené a na stůl připravte chladicí nádobu, která udrží víno na přijatelné úrovni. Konzumujeme-li víno červené, myslí se pokojovou teplotou teplota mezi 16 a 18 stupni. V domácnosti bývá teplota obzvláště v létě mnohem vyšší, a proto červené víno není rozhodně vhodné skladovat na poličce v kuchyni či obýváku.

Zchlazování či oteplování vína musí být šetrné

Žádnému vínu nesvědčí teplotní šok. K ochlazení lze využít lednici nebo kyblík s chladnou vodou. U plných bílých vín a sladkých vín postačí zhruba 45 minut v lednici. Aromatická nebo perlivá vína, která se podávají nejchladnější, a to při teplotě 7-9 stupňů, vychladíte do hodiny a půl. Nikdy nedávejte víno do mrazáku, ani ho nepodávejte s ledem.

Přečtěte si také článek: Správné uchovávání vína po otevření

K dobrému jídlu patří i lahvinka kvalitního vína. To naleznete v nabídce našeho e-shop. Tak neváhejte a navštivte jej, zajisté si vyberete.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/wine-bottle-drink-alcohol-beverage-823619/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com