shop World of Wines
Cava a prosecco, jaký je mezi nimi rozdíl?
Cava a prosecco, jaký je mezi nimi rozdíl?

Cava a prosecco, jaký je mezi nimi rozdíl?

Přijdete-li do baru a požádáte o sklenku šampaňského, barman znalý věci vám rychle dokáže, že šumivé víno není jen šampaňské. Opravdové šampaňské je totiž pouze víno z o oblasti Champagne ve Francii. My se pak můžeme setkat s jinými druhy „vína s bublinkami,“ a to především u nás známějším a stále populárnějším druhem šumivého vína, proseccem a méně známým vínem, zvané cava. Jak se tyto dva druhy šumivého vína liší?

Kde se víno „narodí“

Jak výše zmíněno, je geografické hledisko nejvýraznějším znakem pro označení druhu šumivého vína. To znamená, že pokud pijete sklenici vína s bublinkami a není to výslovně z oblasti Champagne ve Francii, nemůže se nazývat šampaňským, i když je vyráběno téměř totožně, jak se vyrábí v Champagne s použitím stejných druhů hroznů. Tak co tedy pijeme?

V čem se liší cava a prosecco?

Je to obdobné jako u šampaňského. Typ šumivého vína, který pijete, závisí především na místě, kde se vyrábí, ale i na tom, jak se vyrábí. Cava je šumivé víno, jehož kolébkou je Španělsko, především Katalánská oblast. Cava se vyrábí fermentací v lahvích. Jeho historie sahá až do roku 1868, kdy byl nápoj inspirovaným francouzským šampaňským, poprvé představen na světové výstavě v Paříži.
Prosecco, šumivé víno, se kterým se stále častěji můžete setkat v našich restauracích, pochází z Itálie. Prosecco se liší od cavy a šampaňského i výrobním postupem, je fermentováno ve velkých kovových nádržích, tzv. metodou Charmat. Tato metoda je jednodušší a ekonomičtější než tradiční metoda výroby šampaňského a cavy.

Jak je poznáte?

Určit a rozpoznat chuť cavy a prosecca je obtížné, zvlášť proto, že i mezi těmito dvěma druhy šumivých vín opět existuje více odrůd, od nasládlého až po sladké. Obecně platí, že cava je více podobná šampaňskému, má bohatou chuť a vůni, stejně jako svou dávnou historii, stejně jako francouzský praotec šumivých vín. Prosecco je lahodné, lehké šumivé víno a obvykle nás vyjde levněji než jeho náročnější nevlastní sourozenci. I když ani to není pravidlem, vyrábí se i velmi kvalitní a drahá prosecca. Záleží na naší chuti, příležitosti a samozřejmě i finančních možnostech, který druh šumivého vína si vybereme. Dobrá zpráva je, že pro každého se ty pravé „bublinky ve víně“ najdou.

Přečtěte si také článek: Šampaňské vs. Prosecco – Jaké jsou rozdíly?

Pokud jste během čtení dostali chuť na sklenku dobrého vína, navštivte náš e-shop s vínem.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/prosecco-jahoda-%C5%A1ampa%C5%88sk%C3%A9-sklo-2520496/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com