shop World of Wines
Čím je specifický Riesling?
Čím je specifický Riesling?

Čím je specifický Riesling?

Riesling neboli Ryzlink rýnský patří mezi nejoblíbenější vína a je nazýván „králem vín a vínem králů.“ Je řazen mezi nejušlechtilejší odrůdy bílých vín. Ryzlink rýnský má velmi dlouhou historii, první zmínka o této odrůdě se objevuje již v roce 1435. Pozor, nesmíte ho ale zaměňovat s ryzlinkem vlašským, který se pěstuje především na Moravě, Slovinsku, v Itálii a Rakousku a je to úplně jiná odrůda vína.

Původ Rieslingu

Riesling, o kterém mluvíme, je doménou německých vinařů, kteří tuto odrůdu vína pěstují na více než 23000 hektarech vinic. V menší míře se pak tato odrůda objevuje v Alsasku, Rakousku, ale i na Moravě. Mimo Evropu se pěstuje v Austrálii a ve Spojených státech amerických, konkrétně v Kalifornii. Riesling je skvělým výsledkem křížením odrůdy Heunisch s Tramínem.

Specifika rieslingu

Místo

Rieslingu se daří v severnějších oblastech a ideální je pro něj spíše podzimní slunce, víno dozrává pomaleji, ale jeho chuť je potom vyzrálejší. Je to odrůda nenáročná na půdu, preferuje kamenné svahy podél údolí řek, kde se udrží optimální teplota a vlhkost vzduchu i v chladnějších podzimních dnech.

Chuť

Dá se říci, že toto víno je specifické rozmanitostí chutí. Jeho pomalé zrání určuje charakter chuti, ty nejlepší vína zrají několik desítek let. Jeden z nejslavnějších moselských vinařů Egon Müller tvrdí, že opravdový riesling musí být sladký. Nicméně riesling vás bude umět překvapit. Pro horké dny je určen riesling se svěží, limetkovou nebo citrusovou chutí. V chladnějších dnech nezklame polosuchý, nebo poloslaný riesling, kde můžete při dozvucích chuti cítit zajímavé tóny petroleje, dokonce benzínu, jak uvádí někteří sommeliéři.

Barva a vůně

Charakteristická barva této odrůdy je zelenožlutá nebo světle žlutá. Vůně připomene jablka a broskve, nebo meruňky, či nektarinky. U vyzrálejších druhů rieslingu můžete cítit zemitou kyselost, občas minerální slanost.

Právě pro obsah kyselin je riesling poměrně často používán jako základ pro výrobu sektů .
I tady se používá tradiční metoda kvašení.

Riesling a jídlo

Riesling je svou rozmanitostí chutí velmi vhodným doplňkem k nejrůznějším jídlům.
Suché a polosuché odrůdy rieslingu jsou vhodné k lehčím jídlům : mořským i sladkovodním rybám, kuřeti, holoubatům, křepelkám apod., případně k lehčím omáčkám. Sladší chutě vína podtrhnou chuť krémových sýrů a dezertů.

Obecně platí, že riesling by se neměl pít minimálně jeden rok po sklizni, optimální chuti dosáhnou tato vína po několika letech. Dobrou zprávou je, že jejich životnost je téměř neomezená. Chcete-li být za znalce, objednejte si Eiswein, ten patří mezi mezinárodně nejuznávanější odrůdy Rieslingu. Rovněž noblesním sladkým Beerenauslesem okouzlíte dámu svého srdce, je to skvělá volba pro slavností menu. Cena kvalitního ryzlinku se pohybuje kolem 500Kč, samozřejmě ale seženete i levnější a také chutné víno této odrůdy.

Přečtěte si také článek: Máte rádi bílé víno? Pak ochutnejte Ryzlink rýnský

Pro kvalitní víno se nemusíte vydávat nikam daleko. Stačí navštívit náš e-shop, v němž naleznete vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/vinice-hrozny-r%C3%A9vy-vinn%C3%A9-riesling-2104081/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com