shop World of Wines
Co nabídneme za vhodné jídlo k červenému a bílému vínu?
World of wines

Co nabídneme za vhodné jídlo k červenému a bílému vínu?

Není úplně snadné naučit se vybírat víno k chystaným pokrmům. Při hledání vhodného vína k chystaným pokrmům hledíme na aspekty, jako jsou zpracování pokrmu, vybrané suroviny a koření, typ hostiny, roční doba, přibližný rozpočet a osobní nápady a představy.

Víno a pokrmy by spolu měly vzájemně ladit

Každý zdroj uvádí trochu odlišná pravidla pro vztah konzumovaného jídla s vínem, téměř vždy platí poučka, že když si vybíráte ideální víno k jídlu, měli byste dopředu vědět, že čím delikátnější a jemnější strava, tím delikátnější vůni a chuť by mělo vybrané víno obsahovat. Více výrazná jídla se mohou konzumovat s chuťově plnými víny a obráceně. Kupříkladu zkombinujete-li lehké víno s pálivou omáčkou z Orientu, z vína bude plytký nápoj a naopak, dušená šunka zapitá výrazným a mohutným vínem rozhodně nenabídne kulinářský zážitek. A tak platí, že jídlo a víno musí společně ladit, všechny složky mají být vyvážené, aniž by se převyšovaly. Tím se docílí jedinečný efektivní zážitek.

Nepředstavitelné množství možností propojení skvělého vína a výtečného jídla

Co platí s jistotou, je vzájemná harmonie primárních chutí. Pocit hořkosti je posilován slanou chutí, zase hořká chuť posiluje pocit kyselosti, například sladká chuť zmírňuje kyselou, a také slanou a hořkou. Spojíme-li dvě chutě, které se doplňují, dojdeme k ideální harmonii, ale bohužel i opačně. Významnou součástí pokrmu, na niž bychom se při volbě vína k chystanému jídlu měli zaměřit, je rovněž využitá surovina jako maso, zelenina, atp., velmi důležitou ingrediencí je koření a v neposlední řadě také charakter omáček.

Máte před sebou skutečně širokou škálu rozmanitých variant a kombinací, jak si skutečně výběrové víno a lahodnou krmi společně vychutnat. Teď už se můžete směle pustit do testování a objevování nových kulinářských prožitků. Nehledě na fakt, co se píše v příručkách a co radí znalci, vždycky je ideální možnost ta, která nejvíce vyhovuje vám.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com