Obecná odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Výběr potravin vhodných k bílému vínu je záležitostí, kdy bychom měli zohlednit více faktorů – jaké pokrmy chceme servírovat, jak je budeme upravovat, jaké suroviny použijeme, komu a kdy budeme jídlo servírovat, v neposlední řadě bychom měli zohlednit i roční dobu. Základní vzorec, že bílé víno pijeme k rybám a červené k masu, je už dnes mnohem složitější, dá se říci, že je to rovnice o mnoha činitelích, ne však neznámých. Pomůžeme vám se v nich zorientovat.
Jídlo a víno se doplňují
To je základní předpoklad chutného a kvalitního gurmánského zážitku, jenž je bezpochyby naším cílem. Vína tedy musíme volit tak, aby byly s pokrmem v harmonii, jejich chutě se nepřebíjely. Platí, že volíme-li jídlo s výraznější chutí, doplníme ho plnějším víno, lehká jídla provází jemné, delikátní víno. Chuťová symbióza pokrmů a vína je tedy základním pilířem dobrého gastronomického zážitku.
Základní druhy bílých vín a co k nim
Na rozdíl od červeného bílé víno nepotřebuje tolik slunečního svitu, a i proto má bílé víno své charakteristické a nezaměnitelné vlastnosti. Odrůd je mnohem více, my si vyjmenujeme ty základní, která jsou u nás dostupná ve vysoké kvalitě. Zároveň si řekneme, k jakému pokrmu je nevhodnější danou odrůdu servírovat.
Chardonnay
Jedno z nejoblíbenějších vín. Pochází z Burgundska, má lahodnou chuť a pikantní kyselinku.
K čemu podávat: ryby, sýry, tmavé pečivo, težší pokrmy, vepřové maso,majonézové pokrmy
Neuburské víno
Jeho kolébkou jsou rakouské vinice. Víno má mírně nahořklou skořicovou chuť, ale harmonickou chuť, s nižší kyselinkou.
K čemu podávat: zelenina, bílé sýry, sladké pokrmy
Rulandské šedé
Jeho alma mater je Francie. Tato odrůda je u nás velmi oblíbená a má plnou, kořenitou chuť, jemnou, příjemnou vůni.
K čemu podávat: k drůbežímu maso, pikantnějším pokrmům a uzenému masu, k tučnějším jídlům
Ryzlink rýnský
Je víno starobylá, univerzální odrůda, nazývá se „králem bílých vín.“ Pijeme ho jako kvalitní přívlastkové víno s velmi lahodnou, svěží chutí.
K čemu podávat: lehká úprava ryb, ale i drůbeže, k tučnějším pokrmům, např, pečené kachně, k paštikám.
Ryzlink vlašský
Sourozenec ryzlinku rýnského má vyšší obsah kyselin a širokou škálu vůní. A lahodnou plnou chuť.
K čemu podávat: k zeleninovým jídlům, k bílým sýrům a uzeninám, jemným paštikám.
Sauvignon
Pochází z oblasti Bordeaux ve Francii. Má výraznou chuť, s buketem, je to víno velmí kvalitní, lahodné a oblíbené.
K čemu podávat: k pikantnějším úpravám drůbeže a ryb, i k dezertům, zeleninovým salátům
Tramín červený
Jedna z nejstarších evropských odrůd bílého vína. Má plnou, charakteristicky kořeněnou chuť. Zralá, uleželá vína jsou velmi kvalitní a chutná. Víno se často podává jako aperitiv.
K čemu podávat: výrazné, kořeněné úpravy ryb, k plísňovým sýrům.
Veltlínské zelené
Pochází pravděpodobně z Rakouska, nyní je to velmi rozšířená odrůda na Moravě. Nikde jinde ve světě se už nepěstuje. Víno je jemně nahořklé, plné, s pikantní kyselinkou.
K čemu podávat: k slaným předkrmům, rybám, hovězímu masu
Müller Thurgau
Otcem této odrůdy je pan Můller, který ji vyšlechtil už v roce 1882 ve Švýcarsku, v kantonu Thurgau. Víno je dnes velmi rozšířené prakticky po celé Evropě. Kvalitní Müller má nižší obsah alkoholu, ovocné aroma s muškátovým podtextem. Je to leké víno a dobře se popíjí.
K čemu podávat: zeleninové polévky, předkrm, ryby a měkké sýry
Toto jsou základní doporučení odborníků. Dále platí, že v teplejším počasí podáváme lehčí jídla, lehčí vína a samozřejmě naopak. Lehčí vína mají prioritu před těžšími. Nic však nebrání tomu, abyste si vy sami nalezli tu nejvhodnější variantu pro vaše chutě, na rozdíl od matematiky, gurmánské rovnice nemají tristní pravidla a fantazii se meze nekladou.
Přečtěte si také článek: Jaká jídla se hodí k bílému vínu a jaká k červenému?
V minulosti patřilo víno k nápojům králů. Chcete i vy si vychutnávat tento královský nápoj? Pak není nic snazšího, než zavítat na náš e-shop a vybrat si kvalitní víno z naší nabídky.
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/food-restaurant-lunch-dinner-meat-4078411/