shop World of Wines
Co znamená, když se řekne „stolní víno“? stolni vino
stolní víno

Co znamená, když se řekne „stolní víno“? stolni vino

Poznáte podle názvu na etiketě, jak kvalitní je víno ve vaší sklenici? Možná netušíte, že kategorie vín nejsou jen zvykem vinařů, ale jejich pravidla striktně předepisuje vinařský zákon.

Kategorizace vín se provádí podle vyzrálosti (neboli stupně cukernatosti) hroznů a polohy vinice. U vín vyšších kategorií se potom přihlíží i ke smyslovému posuzování vína nebo množství vína vyrobeného z 1 hektaru vinic.

Stolní víno, nebo jen “víno”?

Všechna tichá vína se původně dělila na tyto kategorie: stolní víno, zemské víno, jakostní víno a jakostní víno s přívlastkem. Pojem stolní víno ale v Evropské unii od roku 2011 nahradil jen název “víno”. Na lahvi si tak můžete přečíst například “víno bílé suché.” Název “stolní víno” ale mezi lidmi stále přetrvává. Pojďme se tedy podívat na to, jaké vlastnosti stolní víno má a jaké podmínky musí splňovat.

Lehké víno pro každý den

Jak jeho název napovídá, stolní víno je určené k běžnému stolování. Jedná se o lehká vína určená k nenáročnému pití. Stolní vína jsou nejnižší kategorií vína s menším objemem alkoholu, zpravidla mezi 7 a 11 procenty, a oproti ostatním vínům s nejnižší hodnotou cukernatosti, která musí být nejméně 11 °ČNM. Pod touto zkratkou se skrývá český normalizovaný moštoměr, který udává počet kilogramů cukru na 100 litrů moštu.

Stolní vína se nesmějí označovat ročníkem, názvem odrůdy, ani názvem oblasti, ze které hrozny pocházejí, pokud v nich není hroznů konkrétní odrůdy nebo z konkrétní oblasti alespoň 85 %. Je možné je vyrábět i z hroznů, které pocházejí z ciziny, nebo z takových, které nejsou primárně k výrobě vína určené – kromě hroznů stolních tedy také z hroznů moštových nebo neregistrovaných.

Tato vína mohou být doslazovaná nebo chemicky stabilizovaná. Nesmějí se prodávat v lahvích menších než 1l. Odrůdy stolních vín také nepodléhají povinnosti zatřiďování u Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Odrůdy stolních vín

Mezi odrůdy hroznů, ze kterých se stolní vína vyrábějí, patří:

 • Arkadia
 • Diamant
 • Chrupka bílá
 • Chrupka červená
 • Julski biser
 • Olšava
 • Panonia Kincse
 • Pola
 • • Vitra

Přestože tato vína patří do nejnižší kategorie, nic nevylučuje, že vám právě některé z nich zachutná. To, jaké víno rádi pijete, je totiž velice subjektivní záležitost. Nebojte se je tedy ochutnat, možná vás příjemně překvapí. Můžete zkusit testovat různá stolní vína a hledat nečekané objevy. Důležité je umět si každý okamžik se sklenkou vína v ruce vychutnávat plnými doušky.

Přečtěte si také článek: Seznamte se s vínem Carmenere

Také patříte mezi milovníky dobrého vína? Pak rozhodně musíte navštívit náš e-shop, který nabízí vína pro milovníky i znalce tohoto dobrého moku králů.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/b%c3%adl%c3%a9-v%c3%adno-poh%c3%a1r-sklenka-izolovan%c3%bd-1761575/

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About Helena Dvořáková

Jsem copywriterka na volné noze. Obleču váš web do slušivého kabátku ze slov a vět, střiženého na míru vašim potřebám. Nabídka mých služeb momentálně sídlí na Linkedin. Pokud chcete zjistit víc, klikněte na následující ikonku domečku..
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com