shop World of Wines
Degustujte víno jako profesionálové

Degustujte víno jako profesionálové

Sommelier je, jak uvádí wikipedie „gastronomický odborník, specialista na víno, ostatní nápoje a na kombinace pokrmů a nápojů.“ Nemusíte však podstoupit sommeliérské zkoušky, abyste se naučili poznávat dobré víno. Jistě, odborníci znají historii jednotlivých druhů vín, znají procesy kvašení a vědí, jak by dané víno mělo chutnat.

Pokud ale máte víno rádi, užíváte si ho, není nejmenší důvod bát se zhostit se role ochutnávače vín. Stačí se řídit těmito radami:

  • Zbavte se oenofobie – strachu z vína. Nemyslíme tím to, že byste měli z vína strach. Jde o to uvědomit si, že není důvod k obavám, že nejsme skuteční sommeliéři. Lidé ochutnávají víno po tisíce let. Vyvinuli určitá pravidla pro jejich hodnocení, slovník, kterým se vína popisují a který si ostatně můžete nastudovat. Nicméně – a to je hlavní si uvědomit, že vy jediní sami víte, co vám chutná. Každý člověk je individualita a i to nejlepší víno, které vám někdo doporučí, právě vám třeba nemusí chutnat. Proto je důležité nebát se vyjádřit svůj názor, naučit se vyjádřit své hodnocení. Pití vína je potěšení, a tím, že najdete způsob vyjádření víno zhodnotit, rozumět mu, svůj gurmánský zážitek znásobíte.
  • Barva vína. Pro správnou degustaci vína potřebujete primárně dobrý zrak, čich, chuť. Nejprve se zaměříme na barvu vína. Chuť začíná vašima očima, barva vám o víně řekne hodně. Obecná zásada je, když chcete hodnotit barvu vína, sklenici s vínem trochu nakloňte. Snažte se držet víno nad bílým povrchem jako je například bílý ubrus, obyčejný bílý talíř, ubrousek nebo jiný prázdný světlý povrch. V tom okamžiku je třeba všimnout si hloubky barvy vína od okraje ke středu skla. Hloubka barvy je počátečním ukazatelem stylu vína. Inkoustová, tmavě zbarvená vína jsou pravděpodobně starší vína, vyzrálá, s plnou až kulatou chutí a s nižším obsahem kyselin. Mladá vína například ve stylu Bordeaux se světlými barvami budou lehčí, s více červenými plody než černými a více kyselinami. Barva může obsahovat fialové nebo tmavě modré, někdy i lesklé akcenty. Hlubší a bohatší barvy nám dávají najevo, že jedná o koncentrované víno s vyšším obsahem alkoholu.
  • Vůně vína – pro to, aby se správně rozvinula vůně vína, je důležité použít správnou sklenici, doporučuje se sklenice ve tvaru tulipánu, se silnějším dnem. Sklenice by měla být hladká, vyhněte se v tomto případě broušeným či barevným sklenkám. Hodit se bude i karafa, kde se víno nechá rozdýchat. Než pak sklence přičichneme, je dobré víno jemně rozvířit, opravdu jemně, sklenici držíme za nožičku a klidně ji zatím necháme stát na stole. Tím umožníme kyslíku, aby vnikl do vína a uvolnil jeho vůni. Při nadechování vůně by vaše ústa měla být lehce pootevřená, tím umožníte svým smyslům lépe vnímat aroma vína. A rozhodněte přičichněte vícekrát, ať už krátce, nebo opakovaně dlouze, nebo obě techniky kombinujte, pak budete vnímat cele a plně vůni nápoje bohů. Můžete cítit ovoce, kávu, vanilku, ale i půdu, dubovou kůru, dokonce petrolej, širokou škálu vůní, která provází chuť vašeho vína, aby doladila komplexnost vašeho zážitku.
  • Chuť vína– při ochutnávání vína je, jak již zmíněno, důležitá dekantace – přelití vína do karafy, kdy se víno provzdušní a oddělí se případné sedimenty, usazeniny. U těžších starších vín je doba dekantace až 24 hodin, u mladých vín se krystaly oddělí mnohem rychleji, obvykle stačí hodina. Po té se napijte, doušek vína by neměl být moc malý, aby se na vašem patře plně rozvinula jeho textura. Otevřete lehce rty, vdechněte vzduch. Vnímejte pocity, které vám víno ve vašich ústech rozehraje. Je plné, hladké, sametové, s pevnou strukturou? Nebo je suché, prašné, drsné? Lehké nebo těžké? Sladké, trpké? Chutě jsou různé a různě nakombinované. Důležitá je komplexnost vína, žádná chuť nepřebíjí druhou, jsou sladěné, vyvážené a poskytují vašemu patru i jazyku celistvý zážitek. Pro nás je důležité, zda nám chuť vína vydrží v ústech po dobu 20 až 30 sekund, to je známa kvalitního vína. Nejlepší vína zůstávají na patře až 1 minutu.

Čím častěji budete ochutnávat, hodnotit, tím více se naučíte vínu rozumět. A to určitě stojí za to, protože to nám znásobí potěšení z pití vína.

Přečtěte si také článek: Jak probíhá degustace vína

K večerní pohodě patří i dobré a kvalitní víno. Pokud i vy zastáváte tento názor, navštivte náš e-shop, který nabízí vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/v%C3%ADno-%C5%A1%C3%A1tek-testy-lid%C3%A9-215359/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com