shop World of Wines
Dobré jídlo a víno u bratra v Senožatech
Senožaty

Dobré jídlo a víno u bratra v Senožatech

Naposledy jsem zde psal o kachně a při té příležitosti jsem si vzpomněl na moji návštěvu u bratra na statku v Senožatech a skvělou kachnu od jeho přítelkyně Táni.

Statek s hospodou v Senožatech

Dobré jídlo a víno u bratra v Senožatech

Velice rád se vracím na rodný statek do Senožat u Bechyně, kde jsme s bratrem vyrůstali. Statek vlastní naše rodina již od roku 1872, kdy (jak jsem zkoumal v rodokmenu) jsme ho koupili od našeho příbuzného Proška (jeho manželka se jmenovala Honsová), který odešel do Ameriky. Ke statku patří také hospoda, která je na strategickém místě, protože je to první hospoda na cestě z Bechyně do Tábora. Takže, když šli sedláci z trhu v Bechyni domů, tak se zde většinou stavili a oslavili dobré obchody. Hospodu jsme provozovali i v době totality. Naše babička, a později i maminka, zde byly odpovědné vedoucí. Po roce 1989 nás zničila “neviditelná ruka trhu”, jak si z toho otec dělal srandu. Museli jsme počítat s “lázeňskou daní”, kterou na nás uvalilo město Bechyně a nemohli jsme konkurovat provozovateli v hasičské klubovně, který prodával pivo bez daně. Nyní bychom stejně nepřežili pohromy, které byly na malé vesnické hospody uvaleny v podobě zákazu kouření, EET a Covid-19.

Nedělní kachnička

Dobré jídlo a víno u bratra v Senožatech
Bratrova přítelkyně je výborná kuchařka a velice si mě předchází. Dobře ví, že moje oblíbené jídlo je hovězí na houbách a tak ho velice často dělá, když přijedu na víkend. Tentokrát je moje vzpomínka na květnovou návštěvu, kdy připravila kachničku s knedlíkem a se zelím. Kachnička se pekla dlouho, po dobu 5 hodin, a po celou dobu byla pečlivě přiklopená a utěsněná alobalem. Horní část pekáče se sundavá až na závěr, aby se vytvořila křupavá kůrčička. Kachnička se velice povedla, byla krásně měkoučká, masíčko šlo krásně od kosti a kůžička byla do křupava upečená. Určitě by si mohla Táňa s takovým kuchařským talentem otevřít hospodu.

Naše hodnocení vín

Ke kachně jsme vybrali Tanzberg Mikulov cuvée Maharal (CS + ME + FR) 2015 Pozdní sběr 13,5% 0,75 – nefiltrované. Víno je složeno z 45 % Cabernet Sauvignon, 45 % Merlot, 10 % Frankovka. Koupil jsem ho na základě zkušenosti z Le Grill, kde jsem ho poprvé pil.

Dobré jídlo a víno u bratra v Senožatech
Nefiltrované víno z Bordeaux s mahagonovou barvou. Vůně je bohatá, švestkové odstíny se mění na vanilkovou, kávovou a čokoládovou. Nakonec se objeví nová koření. V silné chuti dominuje třešňová pecka a tmavá čokoláda. Objeví se také jalovec a káva. Celkově je to lehčí víno a krásně s kachnou lahodilo.

Táně, milovnici polosuchých a polosladkých vín, jsem udělal největší radost s vínem, které jsem jí daroval a ona se ho pak vypila s kamarádkou – Mikrosvín – Pálava Flower Line výběr z hroznů 2019.

Bohaté žlutozelené víno. Vůně představí tóny jarních květin a zahradního ovoce. Připomíná kvetoucí šeřík, černou černou bezinku a koš plný broskví. Chuť je šťavnatá, s lahodným zbytkovým cukrem a kyselinou citronovou. Nakonec je chuť silná.

Hledáte vhodný dárek pro své blízké, přátele či kolegy v práci? Pak navštivte náš e-shop a vyberte si z naší široké nabídky různých druhů vín.

Přečtěte si také článek: Dobré jídlo a víno v Hergetova Cihelna

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com