shop World of Wines
Dobré svatomartinské víno u vinárníka Václava
Dobrá svatomartinská husa

Dobré svatomartinské víno u vinárníka Václava

Letošní svatomartinské víno jsme vychutnali ve vinárně U Posledního soudu. Vinárnu jsem objevil při návštěvě autogramiády knihy Pivař a blondýna, od Daniely Kovářové a Ladislava Jakla Byla to zajímavá akce, během které vinárna prezentovala knihu o pivu. Není to ale náhoda, protože zde dostanete i kvalitní lahvové pivo.

Dobré svatomartinské víno u vinárníka Václava

Kromě knihy jsem zde, pod označením Veltlínské zelené (Rakousko), objevil námi dobře známé víno od Moniky Neustifter z Poysdorfu. Václav toto víno prodává za nejnižší cenu v Praze. To jsem musel hned hlásit “kamarádce” Zdeňce, která nevěřila, že Moniku může někdo prodávat tak levně. Hned druhý den se o tom šla se mnou přesvědčit. I další vína, která jsme tenkrát ochutnali, byla výborná, a proto jsme se rozhodli vychutnat letošní svatomartinské víno zde. Touto třetí návštěvou jsem se podle pravidel vinárny stal štamgastem a mám nárok na celou řadu výhod.

Představení vinárny U Posledního soudu

Je to vinárna-kavárna-vinotéka-galerie, ale dostanete zde i jiné alkoholické i nealkoholické nápoje, včetně výše zmíněného piva. Sídlí v ulici Jagellonská 8, přímo naproti Pražskému soudu 3. Dostanete se sem buď z Metra „A“ – Jiřího z Poděbrad nebo ze stejnojmenné tramvajové zastávky 11 a 13, rovněž stejnojmenné zastávky busu 101, z tramvajové zastávky 10 a 16 „Vinohradská vodárna“,případně z tramvajové zastávky 5,9,15 a 26 „Olšanské náměstí“ a stejnojmenné autobusové zastávky 136, 175 a 267 , nedaleko Žižkovské televizní věže, Královských Vinohrad a Žižkova. Můžete posedět v příjemném prostředí sestávajícího se ze 2 místností. V první místnosti s barem máte k dispozici 12 míst k sezení na vyšších barových židlích s pultem, ve druhé místnosti se stoly je celkem 11 míst.

Dobré svatomartinské víno u vinárníka Václava
Vinárna nabízí kvalitní stáčené víno z Moravy, Itálie a Rakouska. Také se zde podává vynikající káva, čaj, svařené víno, grog a nabídka dobrých a velmi levných nealko nápojů včetně nealko piva a vína je prostě bezkonkurenční. Každý si zde přijde na své.

Nabídka svatomartinského víno 2021

Vinárník Václav připravil neskonale velký výběr svatomartinského vína. Celkem bylo možné ochutnat 16 svatomartinských vín, seznam lze vidět na přiložené fotografii. V tomto ohledu Václav opravdu nezklamal. Součástí vinárny byla i probíhající prodejní výstava nádherných obrazů pod názvem Poezie stromů, od milého a váženého hosta, paní Bohunky Waageové. K vínu jsme obdrželi (jako výhodu štamgasta) husí paštiku s bagetou, která se Václavovi opravdu povedla. Ochutnávka vín začala přesně v 11:11, tak jak to má podle tradice být. My jsme si vybrali Müller Thurgau Hrabal a Veltlínské červené rané Vajbar

Naše hodnocení vín

Dobré svatomartinské víno u vinárníka Václava
Nejprve jsme si dali víno Müller Thurgau, které na nás působilo, že obsahuje až moc cukru, i když je vydáváno za suché. Jeho minerální chuť nás nakonec i oslovila. Jako druhou lahev jsme zvolili večerku. Ta nám chutnala daleko více, protože neobsahovala tolik cukru a měla příjemnou chuť po peckovinách. Na to, že to jsou mladá vína, dáváme vysoké hodnocení..

Müller Thurgau Hrabal

Víno bylo fermentováno v nerezových tancích. Osvěžující ovocná vůně s chutí tropického ovoce, bílé broskve a jemnou chutí bílého grapefruitu. Toto víno je harmonické a sladké, s příjemnou minerální chutí.

 • Charakteristika vína
  Zbytkový cukr: Suché – 8.9 g/l
  Kyseliny: 7.2 g/l
  Obsah alkoholu: 12.5 % obj.
  Podoblast: Velkopavlovická
  Vinařská obec: Velké Bílovice
 • Hodnocení: 5 ze 6

Dobré svatomartinské víno u vinárníka Václava

Veltlínské červené rané Vajbar

Večerka je lidový název pro zajímavé, ale ne úplně rozšířené bílé víno – Veltlínské červené rané. Jeho barva je kovově zlatá. Vůně je velmi svěží. Našli jsme v ní hrozny, letní ovoce a hlavně meruňky.
Chuť je svěží a suchá, opakovaně se objevují letní peckovice a v do chuti pecky třešní.

 • Charakteristika vína
  Alkohol: 11,5
  Typ: suché
  Vinařská podoblast: Velkopavlovická
  Vinařská obec: Rakvice
 • Hodnocení: 5,5 ze 6

Byla i husička

Jedinou nevýhodou vinárny je, že má malou kuchyni a podávají se v ní “malá” jídla, jako již zmiňovaná husí paštika s bagetou. Na husičku jsme proto vyrazili do Blatničky, kam chodíme pravidelně na svatého Martina již několik let. Husička byla jako vždy vynikající, prostě pohádka v puse. Výběr svatomartinských vín, s porovnáním od Václava, byl však dost chudý, a proto jsme nelitovali, že jsme nejprve zvolili Václava a pak na jídlo Blatničku.

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com