shop World of Wines
Dobré víno z eshopu Kupmeto.cz
Dobré víno z eshopu Kupmeto.cz

Dobré víno z eshopu Kupmeto.cz

Zúčastnili jsme se 11. Gala Degustace, kterou pořádal eshop Kupmeto.cz. Degustace se konala. již tradičně v prostorách Novoměstské radnice, kde čekalo více jak 40 vinařství z 11 zemí včetně jižní Moravy na 34 degustačních zastávkách. U většiny stolů byl přítomen vinař osobně a nebo alespoň zástupce vinařství.

Co jsme všechno stihli degustovat.

11. Gala Degustace
Degustace byla velice rozsáhlá, takže jsme nakonec degustovali pouze to, čemu dáváme přednost, což jsou bílá suchá vína a bubliny. Začali jsme proseccem vinařství Le Colture (Veneto – Itálie), pak jsme pokračovali šampaňským vinem družstva Jaillance (Údolí Rhony, Bordeaux, Loire – Francie) a vinařství Bauget-Jouette (Champagne – Francie).. Z klasických bílých vín jsem zahajili vinařstvím Gustave Lorentz (Alsasko – Francie) a pak jsme přešli na degustaci německých a rakouských vín, nakonec nám zbyla chvilička na předegustování pár vzorků z Nového světa ( Nový Zéland, Jižní Afrika, Chile, Austrálie, Argentina).

Představení vinařství, které jsme degustovali

Vinařství Le Colture

11. Gala Degustace
Vinařství Le Colture je v držení rodiny Ruggeri, která vlastní vinice ve Valdobbiadene, již od konce 19. století. Specializují se na špičková Prosecca DOCG Valdobbiadene, ale v jejich sortimentu najdeme také vína tichá, červená a grappu. Do značné míry unikátem vinařství je rozloha 50 hektarů v jejich vlastnictví. Le Colture zpracovává jen svoje hrozny. Vyrábí Prosecca v tradičních kategoriích pro italská šumivá vína: nejsušší BRUT, mírně nasládlé EXTRA DRY a středně nasládlé DRY. Vína Prosecco Le Colture získalo opakovaně mnohá ocenění nejen v Itálii, ale i v zahraničí včetně Velké Británie, Německa a USA. Nám nejvíce zachutnalo Prosecco Valdobbiadene Extra dry (Bepin de Eto)..

Družstvo Jaillance

Jeden z největších hitů současné vinné Francie – producent „bublinek“ z jižní Francie, Bordeaux a nově z údolí Loiry. Současné renomé se však nerodilo přes noc…Začátkem bylo sjednocení více jak 200 vinařů v 50. letech, kteří založili družstvo. Postupně si šumivá vína Clairette de Die podmanila Francii a mnoho západních zemí. Dnes je Jaillance, mimo Champagne, největším producentem prémiových šumivých vín ve Francii! Z nabídky tohoto vinařství nás nejvíce zaujalo Clairette de Die (suché – cuvée Imperial).
11. Gala Degustace

Vinařství Bauget-Jouette

Kromě globálních „ikon“ stále v Champagne existují malé a střední firmy, produkující stejnou, a někdy dokonce vyšší kvalitu. Jen prostě nevyrábějí 30 milionů lahví ročně a nemají marketingové oddělení…To je případ i tohoto rodinného producenta z Epernay s produkcí 120 tisíc lahví. Nám nejvíce zachutnalo Champagne Cuvée Jouette brut (Bauget Jouette) a dále také Champagne Blanc de Noir brut (Bauget Jouette).

Vinařství Gustave Lorentz

Vinařství Gustave Lorentz je tradiční rodinná firma prosperující již od roku 1836. Aktuálně obhospodařuje 33 hektarů vinic na svazích okolo obce Bergheim, v samém srdci Alsaska. 12 hektarů náleží do kategorie Grand cru Altenberg a 1,5 hektaru ke Grand cru Kanzlerberg.
Vinařství se dědí po jednotlivé generace a úspěšně přečkalo veškerá protivenství, která za posledních 200 let vinaře v tomto regionu potkala. Toto vinařství produkuje skvělá bílá vína. Jako jedničku z degustační nabídky jsme vyhodnotili Riesling – Lieu dit “Burg” 2015, druhé místo od nás dostal Riesling Grand Cru Kanzlerberg 2015 a třetí Riesling Réserve 2018, čtvrté pak Pinot Gris Réserve 2018.

Rakousko a Německo

Vysoká koncentrace malých pěstitelů je zaručeným receptem na úspěch. Toto platí pro vinařství Rakouska a Německa, které přinášejí vynikající vína se svými typickými zástupci – Veltlíny a Ryzlinky.

Rakousko patří v oblasti vinohradnictví mezi nejdynamičtěji se rozvíjející země. Velké množství mladých a vzdělaných vinařů pracuje v souladu s přírodou a do poslední kapky těží z bohatství, které jim poskytuje blízkost Alp, mikroklima Neziderského jezera a nebo unikátní vinohradnické polohy v povodí Dunaje. Rakouská vína se stala za poslední roky autentickým obrazem filozofie lidí a potenciálu přírodních podmínek. V chladném podnebí této alpské
republiky se daří hlavně bílým odrůdám, ikonou rakouského vinohradnictví je Veltlínské Zelené.

Německo v ničem nezaostává, citlivě využívá tisícileté tradice na výrobu moderních vín, které respektují terroir i preference konzumentů .I když se Německo tradičně spojuje s krígly piva, přece jen patří mezi jednu z klasických vinařských zemí. Může se chlubit bohatou vinařskou historii, tradicemi a výbornou severskou polohou s optimálně chladným podnebím. Historie pěstování vína se váže ke starověkému Římu. Na vrcholu své slávy v 16. století bylo na území Německa 4x víc vinohradů než je dnes. Na scéně se objevila konkurence v podobě piva a mnoho vinohradníků se raději dalo lehčí cestou výroby zlatavého moku. V současné době se v Německu ročně vyrobí pozoruhodných 365 000 hektolitrů vína a Německo patří do první desítky producentů vína na světě.

Rakouská a německá bílá suchá vína jsou přesně podle našeho gusta a tak nám chutnala skoro všechna vína v nabídce. Jako jedničku jsme zařadili Riesling Winkeler 2017 Weingut Allendorf, Rheingau, jako číslo dvě Grüner Veltliner Hasel 2018 Weingut Allram, Kamptal. Dále nebudu jmenovat, protože téměř na stejně kvalitní úrovni bylo dalších 8 vín.

Naše hodnocení vín

Zde uvádíme vína, která nám nejvíce chutnala od jednotlivých vinařstvích.

Prosecco Valdobbiadene Extra dry (Bepin de Eto)..

11. Gala Degustace

Velmi jemné a sametové víno s delikátní vůní čerstvě upečeného chleba, kterou doplňují tóny jablek, hrušek a meruněk. Víno pro nás přece jen s lehce sladkou chutí, která se ale harmonicky snoubí s kyselejší chutí připomínající limetkovou šťávu.

Clairette de Die (suché – cuvée Imperial).

Francouzský sekt vyrobený tradiční, starodávno metodou nazvanou ancestral, kdy se do lahví plní víno ještě před úplným dokončením fermentace. Tímto přirozeným způsobem vzniká v lahvi tlak a následně šumění. Víno tedy nemusí dlouhodobě zrát na kvasinkách, otáčet, následně otevírat lahve a znovu dodávat „dozážní“ likér tak jak je tomu zvykem v Champagne.

Champagne Cuvée Jouette brut (Bauget Jouette)

Vrcholné víno značky vytvořené z hroznů z nejlepších poloch. Stříbrná medaile Decanter! Bílé šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 50% Chardonnay a 50% Pinot Noir vypěstovaných na vinicích francouzské vinařské oblasti Champagne.

Absolutní vrchol mezi Champagne z Epernay, které zraje více jak 5 let před uvedením na trh. Elegantní a špičkový produkt odrážející styl Bauget-Jouette. Počátek vůně je velmi jemný a diskrétní s tóny bílých květů a sladkých mandlí, které se postupně rozvíjejí. První chuťový zážitek je také jemný, sametově smetanový. Následně se projeví komplexnost vína s tóny pečené briožky a sušeného ovoce. Na závěr velmi dlouhá a jemná dochuť.

Champagne Blanc de Noir brut (Bauget Jouette)

Elegantní Champagne z odrůd Pinot Noir a Pinot Meunier. Tedy z tmavých hroznů bez použití Chardonnay. Proto také název Blanc de Noir (bílé z tmavých). Novinka v sortimentu Champagne Bauget Jouette. Jemné perlení nechává vyniknout zlatavou barvu vína. Vůně je kombinací celé škály tóny od ovocných (rybíz, maliny, jahody) po zralé (sušené ovoce, mandle, švestky). Chuť elegantní, hladká, jemná, s důrazem na ovocné pojetí tohoto vína. Harmonické a elegantní víno. Navíc se jedná o první ročník Blanc de Noir ve vinařství Bauget Jouette.

11. Gala Degustace

Riesling – Lieu dit “Burg” 2015 – Gustave Lorentz

Velké víno Alsaska vyjadřující ideální zdejší terroir. Víno výjimečné komplexnosti. Vůně svěží, živá a minerální (kamenitost, křemen). Chuť plná, šťavnatá a ovocná. Mineralitu si zachovává i v dochuti. Tóny svěží ovoce dodávají vínu živost. 91 bodů od Wine Enthusiastu pro ročník 2015

Riesling Grand Cru Kanzlerberg 2015

Toto víno je výjimečné s typickou vůni minerálů, šalvěje, bílých květů a kouře. V chuti cítíme křupavé citrusové aroma a minerální kyselost, která vytváří svěžest, fenomenální délku a přetrvávající slanou dochuť. Vzácná krása!

Riesling Winkeler 2017 Weingut Allendorf, Rheingau

Parádně minerální Riesling – výběr ze starých vinic v okolí městečka Winkel, na dohled od ikonických staveb zámků Johanisberg a Vollrads..Suchý, šťavnatý a perfektně pitelný. Charakterní a pevné víno.. Fermentace a zrání ve velkém dubovém sudu. Riesling v nejčistší podobě, precizně německý, středně dlouhý a vysoce návykový.

Grüner Veltliner Hasel 2018 Weingut Allram, Kamptal

Křišťálově čistá žlutozelená barva. V nosu dominuje čerstvé kamenné ovoce, které doplňuje a podporuje aroma tabáku a tmavé koření. Textura je živá, šťavnatá a elegantní, kyselina je svěží a příjemná, tělo štíhlé a párované jemnou mineralitou. Suché. Toto víno dokonale odráží jedinečné složení půdy vinařské komunity STRASS. Hrozny pro toto víno prospívají na někdy velmi strmých terasách a svazích. Obsah vápna v půdě je nadprůměrně vysoký, což dodává vínu jeho charakteristickou minerálnost a puristickou povahu.

Celý přehled vín naleznete zde.

Přečtěte si také článek: Maurerův stůl V zátiší

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com