shop World of Wines
Doplňte rybí menu vhodným druhem vína
Víno a ryby

Doplňte rybí menu vhodným druhem vína

Všichni víme, že rybí maso je zdravé a proto si jej většina z nás dopřává pravidelně. Jeho chuť můžeme podtrhnout kvalitním vínem. Víte však, jaké druh vína vybrat k jednotlivým druhům ryb? Přestože se většinou doporučuje víno bílé, jeho výběr nezávisí pouze na druhu ryby, ale také na způsobu úpravy.

Víno a druh ryby

Rybí maso se dělí na čtyři základní skupiny – podle chuti a textury masa. Ke každé skupině je tak vhodný jiný druh vína.

 • Ryby nízkotučné
  Takové maso nabízí mořský vlk, tilapie nebo okouni. Tyto ryby mají maso jemné a připravují se z něj nízké filety. Vhodnou volbou jsou druhy vína bílého a šťavnatého. To vyváží chuť rybího masa.
 • Ryby s masem středně pevným
  Z těchto druhů se připravují filety pevné a silnější. Takové maso nabízí pstruh, sumec nebo treska. Jako doplněk se tedy hodí vína aromatická.
 • Ryby masitější
  Jejich maso má strukturu steaku a výraznou chuť. Takový je losos, makrela nebo tuňák. Pro tyto druhy je dobrou volbou víno bohaté a výrazné vůně i chuti.
 • Rybí maso s výraznou chutí
  Chuť těchto ryb připomíná mořskou vodu. Mezi takové se řadí sardinky nebo sledi. Tady lze nabídnout šampaňské nebo víno šumivé.

Víno a úprava rybího masa

Tady bychom se mohli řídit pravidlem čím pikantnější a mastnější úprava, tím plnější druh vína volíme. Velkou roli však mají také ingredience, které pro přípravu pokrmů používáme.

 • Tipy pro vás
  Velmi často se rybí maso upravuje pomocí bylinek nebo bylinkových omáček. Pro tento případ je dobrou volbou víno, které má aroma bylinné nebo květové. Pokud je omáčka k rybě sladší nebo sladkokyselá, pak volíme víno sladké. Čím je omáčka tmavší, tím tmavší by mělo bát i víno.
  Jestliže patříte mezi milovníky pokrmů ostřejších a upravujete tak i rybí maso, volte víno kořeněné. Uzené ryby vyžadují osvěžující druhy. V případě grilování rybího masa nebo smažení v těstíčku chuť dokonale doplní víno vyzrálejšího charakteru.

Přečtěte si také článek: Víno a řízek

Víno je nejen chutný nápoj, ale v malé míře prospívá i našemu zdraví. Pokud si chcete dopřát doušek tohoto lahodného a především kvalitního moku, zavítejte na náš e-shop.

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com