shop World of Wines
Doporučíme vám, které kombinace lahodného vína a chutných pokrmů k sobě nejlépe pasují
World of wines

Doporučíme vám, které kombinace lahodného vína a chutných pokrmů k sobě nejlépe pasují

Objevení kulinářské harmonie při konzumaci dobrého vína a vhodného jídla nebývá snadné. Při vybírání bychom se měli řídit důležitými aspekty, jako jsou úprava podávaného jídla, užité suroviny, konkrétní koření, podoba hostiny, povětrnostní podmínky, propočtení nákladů i zohlednění individuálních představ, nebo regionálních zvyklostí.

Při volbě vína a podávaného jídla ani jedna ze složek nesmí vyčnívat

Obecně platná pravidla pro kombinování jídla a vína se liší podle regionu i osobních představ, ale platí důležité pravidlo, že když si vybíráte ideální vína k chystaným pokrmům, měli byste být dopředu informováni, že čím jsou jídla jemnější a delikátnější, tím jemnější vůni a lahodnější chuť by mělo mít i víno. Vína s plnější chutí se podávají k pokrmům výraznější chuti. Kombinací lehkého vína s pálivým orientálním sosem se z vína stane bezvýrazný nápoj a druhý extrém, gastronomické hody nepřinese ani dušená šunka a výrazné, těžké víno. A tak platí poučka, že jídlo a víno musí být v harmonii, měly by se harmonicky obohacovat, žádná ze složek by neměla vyčnívat. Jedině tak se docílí nejlepšího zážitku.

Nebojte se experimentu s výtečným vínem a dobrou stravou

Co je však nad slunce jasné, je vzájemné působení základních chutí. Pocit hořkosti významně posiluje chuť slaná, naopak hořká chuť zvýrazňuje kyselý pocit, a třeba sladká chuť výrazně snižuje kyselou, slanou, či hořkou. Pokud zkombinujeme dvě chutě, jež se společně doplňují, dojdeme k harmonii, ale i opačně. Význačnou součástí podávaného pokrmu, na kterou se při výběru vína k danému jídlu soustřeďujeme, je ovšem i daná surovina jako maso, zelenina, mléčné výrobky, atp., závažnou ingrediencí je rovněž koření a pochopitelně typ omáček.

Existuje široká škála všelijakých variant a individuálních nápadů, jak si smlsnout na značkovém vínu společně s kvalitním jídlem. A tak se směle pusťte do testování a objevování nových kulinářských dovedností. Nehleďte na skutečnost, co si můžete přečíst a vyslechnout, pokaždé je skvělou kombinací ta, která člověku nejvíce vyhovuje.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com