shop World of Wines
Druhy šampaňského
Druhy šampaňského

Druhy šampaňského

Šampaňské víno je šumivé víno vyráběné tak, že se v láhvi vyvolá sekundární kvašení vína, čimž vzniká oxid uhličitý. Ještě před druhotným kvašením se vína mísí z rezervních vín různých ročníků, odrůd a také většinou z různých vinic. Tak vznikají tzv. neročníková šampaňská vína, která nejsou příliš vhodná k archivaci. Druh ročníkových vín může být také směsí různých odrůd a vinic, ale musí pocházet ze stejného roku. Pro výrobu těchto vín se používají ročníky výjimečných kvalit. V průměru jen tři ročníky z deseti mají dostatek tepla, aby z jejich vín mohlo být vytvořeno ročníkové šampaňské. Vedle rozdělení na ročníkové a neročníkové, se dále rozlišuje ještě sekt, frizzante a perlivé víno.

Co je sekt?

Sekt neboli šumivé víno je správné označení všech lahví s bublinkami, které se vyrábí jinde, než ve francouzském regionu Champagne. Pouze lahve odsud mají totiž už od roku 1908 registrované označení šampaňské. Sekt má většinou kolem 13% alkoholu a bublinky vznikají třemi různými způsoby kvasného procesu. Ideální teplota sektu před podáváním je kolem sedmi stupňů. Kromě klasického bílého sektu si dnes můžete vybrat i růžový, červený či dokonce nealkoholický, případně také sekt se šupinkami zlata.

Příklady sektů na českém trhu

  • Grandioso gold – označení brut. Mísí se z odrůd Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský. Voní po zelených jablíčkách s příjemnou chutí kyselinky. Gold v názvu znamená, že obsahuje šupinky z 24 karátového zlata, kterých je 1,5 až 2 g na 100 lahví
  • Bohemia sekt Chardonnay – označení brut, použitou odrůdou je Chardonnay. Barva je světle žlutá, chuť a vůně připomíná bílé luční květy a cirtusy, perlení je bohaté
  • Bohemia Sekt – označení demi sec, použité odrůdy jsou Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené. Chuť a vůně je sladší s patrným květinovým tónem.

Na trhu se setkáte s řadou dalších druhů sektů.

Frizzante

Jedná se o označení jemného šumivého vína, které se vyrábí tradiční metodou champenoise, je uzavřeno pivním víčkem, protože tlak Frizzante je do tří atmosfér.

Perlivé víno

Jako jemné perlivé víno se označují vína, která jsou při lahvování sycena oxidem uhličitým.

Přečtěte si také článek: Naučte se, jak se správně servíruje šampaňské

Pro kvalitní víno se nemusíte vydávat nikam daleko. Stačí navštívit náš e-shop, v němž naleznete vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/butler-tray-beverages-wine-993388/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com