shop World of Wines
Gurmánský zážitek – víno, sýry a olivy
Gurmánský zážitek – víno, sýry a olivy

Gurmánský zážitek – víno, sýry a olivy

Již století ve Středomoří patří kombinace vína, oliv a sýra k běžným delikatesám, avšak u nás Středoevropanů, se tato kombinace prosazuje teprve poslední desetiletí. Nicméně stále více z nás dokáže ocenit vybraný gurmánský zážitek, které nám tyto pochutiny poskytují. A umíme-li správně zvolit jejich kombinaci, dočkáme se přímo exaktického zážitku nejen v ústech, ale i obdivných pohledů od našich nejbližších, či přátel, kterým tyto komodity servírujeme. Poradíme vám, jak jejich nakombinovat chutě, aby byl zážitek co nejintenzivnější, splňoval představy nejnáročnějších gurmánů, i když jako u všeho – chutě a vkus je i tady individuální. Každému chutná něco trochu jiného, nicméně zde několik rad odborníků, k jakým základním druhů vína podávat olivy a sýry.

Veltlínské zelené

je velmi oblíbené chuťově plné víno, ke kterému je vhodné podávat sýry holandského typu, jakými jsou ementál, eidam a gouda, olivy pak ideálně plněné lososem, tuňákem, příp. sýrem. Olivy s rybí exotickou chutí vhodně doplní chuť vína i sýra.

Müller Thurgau

K této lákavé osvěžující odrůdě vína potřebujeme brynzu, či balkánský sýr, doplněné ořechy a hroznovým vínem, které zjemní chuť s ýra. Gurmánský zážitek doplní olivy plněné bylinkami, citronem nebo mandlemi.

Ryzlink rýnský

Se hodí k tvrdým sýrům typu čedar (Chester), k zrajícím sýrům typu trapist (Blaťácké zlato).Olivy zvolíme opět plněné rybími produkty, nebo krevetami. Tyto sýry a olivy lahodně doplním jemně aromatické „něžné“ víno.

Neuburské

Toto kořeněné svěží víno vyžaduje výraznější chutě, proto se doporučuje k sýrům holandského typu, jako je eidam a gouda, které mohou být i okořeněné, nebo můžeme sáhnout i po Leerdammeru. Doplníme olivami plněnými sýrem, paprikou, či černými olivami.

Rulandské bílé

Plnou chuť rulandy si vchutnáte se sýry s bílou plísní a olivami s bylinkami či mandlemi.

Chardonnay

Je víno je jemné a chuťově vyzrálé víno, které upřednostňují příznivci sladších vín. Doplníme ho tvrdými sýry holandského typu (Beaufort, eidam, gouda) a také s tvrdými ovčími a kozími sýry (pecorino) a olivami plněnými krevetami, citrónem nebo mandlemi, které vybalancují chuť vína.

Sauvignon pozdní sběr a olivy plněné sýrem, mandlemi nebo černé olivy

Především Caberent Sauvignon harmonizuje se sýry s bílou a modrou plísní, ideální kombinací je Camemberte, Brie, Hermelín a Roquefort. Chuť vína a oliv propojíme s černými olivami, nebo případně s olivami plněnými mandlemi a sýrem.

Zweigeltrebe a olivy plněné bylinkami, paprikou nebo černé olivy

Pikantní vína odrůdy Zweigeltrebe se vyznačují výraznou chutí a živostí, kterou podchytíme sýry s bílou plícní a umocníme buď černými olivami, či plněnými papričkou nebo bylinkami.

Obecná doporučení

Jak jsme uváděli, kombinací chutí je mnoho. Obecně sommeliéři doporučují k lehkým vínům tvrdé a polotvrdé sýry, k silnějším plnějším vínům sýry s bílou plísní, k lehčím červeným kozí a tvrdé sýry. K silnějším červeným vínům pak sýry se modrou nebo bílou plísní. Olivy pak volte tak, aby nepřebily, ale doplnily, podtrhli chuť sýrů. Nebojte se však i experimentovat, třeba přátele, či dokonce sami sebe překvapíte nějakou novou lahodnou či přímo vzrušující kombinací chutí. Pak se posezení s přáteli stane jedinečným gurmánským zážitkem.

Přečtěte si také článek: Víno a sýry – naučte se je kombinovat

K dobrému jídlu patří i lahvinka kvalitního vína. To naleznete v nabídce našeho e-shop. Tak neváhejte a navštivte jej, zajisté si vyberete.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/food-delicious-grapes-cheese-cubes-3207531/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com