shop World of Wines
Hlavní vinařské regiony Francie – IV. díl
vinařské regiony Francie

Hlavní vinařské regiony Francie – IV. díl

Poslední díl seriálu článků o francouzských vinařských oblastech vás zavede do olbasti Cognac, Jura, údolí řeky Rhony a levandulové Provence.

Cognac

Region Cognac nebo Charentes je vinařská oblast, ačkoli normální víno samo o sobě není hlavním produktem regionu. Vyrobený mok se většinou používá k destilaci do koňaku nebo jiných lihovin, nebo k výrobě lahodného aperitivového vína známého jako Pineau des Charentes. Některá bílá vína se zde produkují pod značkou Vin de Pays a některé vinice vyrábí růžová nebo dokonce červená vína.

Jura

Často velmi podceňovaná francouzská vína pocházejí ze západních svahů kopců Jura. Ty nejlepší a nejvýraznější vinné moky z této oblasti se vyrábí z hroznů „Savagnin,“ které se nachází pouze v této oblasti a dodávají nápoji lahodnou sherry příchuť. Nicméně, většina dalších vín z oblasti Jura vzniká smícháním různých odrůd. Tyto vinice produkují i tmavě růžové víno, také slavné „žluté“ Vin Jaune. Nejprestižnějším označením pro tento typ vín je Château Chalon, které se vyrábí z pozdně sklizených hroznů a poté se nechává zrát v sudech po dobu nejméně šesti let.

Údolí řeky Rhony

Tato oblast je jednou z těch, která slavnou rozlohou svých vinic překonala kvalitu vína. Oblast se rozkládá asi 200 kilometrů podél toku řeky Rhony od Lyonu až po Camargue. V regionu se nachází řada dalších menších oblastí, které jsou velmi prestižní, například Côte Rotie (v severní části regionu), Hermitage nebo Chateauneuf du Pape a Gigondas (poblíž Avignonu). Převážná většina vín Côtes du Rhône se prodává pod obecnými označeními „Côtes du Rhône“ nebo „Côtes du Rhone Villages“.
Vína Côtes du Rhone jsou středomořská vína, která vznikají smícháním různých klasických odrůd jižní Francie.

Provence

Provence je velká vinařská oblast, která se nejvíce proslavila svými červenými víny, z nichž nejznámější jsou Cotes de Provence a Côteaux d’Aix. Nejslavnějším bílým vínem této oblasti je Bandol, oslavovaný už od středověku.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/víno-sklo-bílá-hrozny-nápoje-1761613/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com