shop World of Wines
Houbové risoto na víně
Houbové risoto na víně

Houbové risoto na víně

Nejprve si ujasněme rozdíl mezi českým rizotem, které všichni známe v podobě suché rýže s kousky kuřecího nebo vepřového masa, hráškem a případně kukuřicí. Italské risoto je však jiné a jeho příprava se samozřejmě také liší. Co je však také podstatné, je správný výběr ingrediencí. Jak správně uvařit lahodné risoto po italsku, které si určitě všichni zamilují?

Jak vzniklo risoto?

Nejprve malá perlička z historie. Se vznikem tohoto oblíbeného pokrmu se spojuje pověst o italském skláři, který do všech jídel přidával šafrán, dokonce s ním údajně dobarvoval sklo pro milánskou katedrálu. Proto získal přezdívku Zafferno. Na jeho svatbě mu jako vtip přátelé obarvili rýži šafránem. Nicméně takto okořeněná rýže všem velmi chutnala a tento žertík se stal základem pro přidávání různého koření a dalších ingrediencí do rýže.

Klasické italské risoto

Má na rozdíl od našeho krémovou konzistenci, kterou získáme správně zvolenou rýží. Už i v našich supermarketech se objevuje rýže značky Arborio. Je kulatozrná s vysokým obsahem škrobu, který se při vaření uvolní a správně risoto zahustí. Případně lze použít rýže Carnaoli, nebo Vialone Nano.

Dále potřebujeme kvalitní vývar, masový nebo zeleninový, ale rozhodně ho vždy vléváme do rýže horký.

Další důležitou ingrediencí je víno. Bez toho klasické italské risoto nemůže být. Obvykle se používá bílé, ale lze použít i červené. Každopádně vždy suché, příp. polosuché. Počítejte se dvěma deckami vína. Zbytek vína můžeme dopít k hotovému risotu, chutě se pak krásně propojí.

Rovněž neopomíjejte správnou značku sýra. Rozhodně sáhněte po parmazánu, nejlepší je pravý italský Parmigiano-Reggiano, případně Grana Padano nebo Gran Moravia.

Jaké risoto zvolíme?

Čtyři základní ingredience jsme si vyjmenovali, je na vás, jaké další pochutiny do risota zvolíte. Italové mají v oblibě houby, nejlépe lišky, ale můžete samozřejmě použít hřiby, žampiony, či jiný druh hub. Dále do risota Italové rádi dávají dýni, fazolky, chřest nebo špenát. Pokud nejste vegetariáni, můžete pokrm obohatit klobáskou, nebo masem, Italové používají telecí, ale samozřejmě můžete i tady zaexperimentovat. Vaší fantazii se meze nekladou!

Postup

Cibuli nakrájíme nadrobno, pečlivě očištěné a omyté hříbky pokrájíme na drobné kousky. Na pánvi rozehřejte olivový olej a vhoďte cibuli. Opékejte, dokud nezesklovatí. Pak přidejte hříbky a osmahněte, poduste, dokud nezměknou. Po té vsypte rýži, pár minut ji opékejte a pak zalijte vínem. Když se víno vypaří, snižte teplotu a postupné přilévejte vývar (cca 700ml). Vařte pomalu do chvíle, rýže se začne zhušťovat. Když rýže změkne, odstavte pánev. Rýže nemusí být měkká úplně, před servírováním určitě ještě „dojde.“Až budete risoto vařit poněkolikáté, určitě už vychytáte tu správnou chvíli.

Potom vmíchejte kousek másla a sýr. Tak doladíte chutě do dokonalé risotové symfonie. Prostřete stůl, nachystejte sklenky na víno a už vám nic nebrání vychutnat si gurmánský zážitek jako praví Italové. Bon apettit!

Přečtěte si také článek: Hovězí na víně

K večerní pohodě patří i dobré a kvalitní víno. Pokud i vy zastáváte tento názor, navštivte náš e-shop, který nabízí vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/r%C3%BD%C5%BEe-b%C3%ADl%C3%A1-r%C3%BD%C5%BEe-korea-j%C3%ADdlo-sklize%C5%88-3997767/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com