shop World of Wines
Inspekce zjistila, že některá vína jsou zkažená
oxidáza

Inspekce zjistila, že některá vína jsou zkažená

Možná jste se s tím také setkali: odnesli jste si víno domů, otevřeli ho a zjistili jste, že má zvláštní pachuť. . Může to být způsobeno oxidázou. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila tuto vadu u několika vín prodávaných v obchodech.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce při kontrolách zjistila že hned u několika vín došlo k silné oxidáze.

Zákazníci si většinou problému nevšimnou a zkažené víno si koupí.

Problém je v tom, že pokud držíme v ruce uzavřenou láhev, je obtížné oxidázu identifikovat.
U vín v krabicích nemáme už vůbec žádnou možnost oxidázu zjistit, protože jejich obsah nevidíme.

Co je to oxidáza?

Oxidáza vína (lidově hnědka, hnědnutí vína) je vada vína, která se vytváří při kontaktu vína s kyslíkem v atmosféře. V určité fázi se jedná o nevratný proces a víno je zcela znehodnoceno. Aby se zabránilo této vadě, je nutné pravidelně doplňovat nádoby s vínem a udržovat množství volného oxidu siřičitého na minimu. 20 mg * l-1. Z hlediska chuti a vůně lze oxidázu rozpoznat podle zvětralého tónu jablka a ve změně barvy do nahnědlých odstínů-

U červeného vína se barva mění na oranžovohnědou, aroma se mění obdobně jako u bílého vína a v chuti se objevuje také výrazná kyselost. V závislosti na původní povaze vína taniny zmizí nebo ztvrdnou. Oxidáza je velmi snadno rozpoznatelná již ve vůni.

Kde se můžeme s oxidázou setkat?

Paradoxně tento fenomén narůstá, protože se šíří chvályhodný zvyk servírovat v restauracích více lahvových vín současně. Pokud obsluha nebude při otevírání vína sledovat, že je stále v dobrém stavu, můžete ve sklenici najít oxidázu rychleji, než byste se nadáli.

Další možnost se vyskytuje ve starém, nesprávně skladovaném víně – pokud láhev není uložena vodorovně, může korek vyschnout a do okolního vína se dostane vzduch.

Jak k ní dochází?!

Takzvané hnědnutí neboli oxidáza je změna, ke které dochází, když je víno vystaveno kyslíku. Může k tomu dojít při stáčení , nedoplňování sudů a pokud do lahve proniká vzduch. Kyslík pomáhá vínu zpočátku, protože produkuje aroma. Ale po nějaké době se z tohoto pomocníka stane záškodník a pokud působí příliš dlouho, víno navždy zničí.

Poznáte to podle zraku, vůně a chuti

Bílé víno s oxidázou tmavne nebo dokonce zhnědne. Postupně mizí aroma a samozřejmě i chuť, která se najednou stává docela jablečnou a hořkou. Proces u červeného vína je podobný, jen se hůře rozpoznává změna barvy.

Po otevření láhve by vysoce kvalitní víno mělo vydržet několik dní, než začne oxidáza fungovat. Prvním příznakem je oslabená vůně, jinak ji lze bez problémů konzumovat. U nekvalitních vín se oxidáza objeví může objevit během několika hodin.

Jak se vyhnout problémům?

V obchodě se při nákupu lahvového vína musíte bohužel spoléhat pouze na svůj zrak. Pokud nejde o speciální druh vína, dávejte pozor na to, zda není tekutina naoranžovělá nebo nahnědlá. Optimální je nakupovat víno ve vinotéce a požádat o ochutnávku. Takto snadno zjistíte , zda je víno v pořádku.

Přečtěte si také článek: Víte, jaká je trvanlivost vína?

Že ve víně je pravda, ví asi každý z nás. Ne každý však ví, že náš e-shop nabízí vína té nejvyšší kvality. Pokud nevěříte, navštivte jej a přesvědčte se sami.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/l%C3%A1hev-%C5%A1ampa%C5%88sk%C3%A9-drink-n%C3%A1pojov%C3%A9-sklo-1836261/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com