shop World of Wines
Itálie víno a sýry
Itálie víno a sýry

Itálie víno a sýry

Sýr a víno k sobě patří již od dob dávno minulých. Jedno dokonale doplní druhé a proto byly v blízkosti vinažství zakládány sýrárny. Chcete-li si pochutnat na kvalitním vínu a sýrech, pak zamiřte do Itálie.

Oblíbené italské sýry. Jaká vína k nim podávat?

Itálie se řadí mezi země s velkým počtem tradičních sýrových odrůd. Sýrů nabízí širokou škálu. Pochutnáte si zde jak na jemných lahůdkách, tak na sýrech tvrdých, vyzrálých. Největším množstvím chráněných sýrů se pyšní oblast Lombardie.

 • Mascarpone
  Tento druh sýra je nejvíce krémový. Jeho konzistence je hladká a bohatá. Pro jeho výrobu se používá smetana z kravského mléka, která se zahušťuje nebo sráží pomocí kyselého prvku. Tím je, ve většině případů šťáva z citronů. Směs se zahřeje a ochladí tak, aby měla hustou, ale snadno roztíratelnou strukturu.
  K mascarpone jsou vhodná vína šumivá, plná bílá, růžová nebo dezertní.
 • Mozzarella
  Sýr italského původu velmi oblíbený. V minulosti se pro její výrobu používalo mléko buvolí. To je však drahé, proto jej nahradilo mléko kravské. Vybrat si můžeme z několika různých druhů mozzarelly. Jako předkrm nebo na saláty jsou vhodnou volbou malé kousky. Větší bloky obsahují méně vlhkosti, lépe se taví a proto se často využívají jako surovina při přípravě pizzy.
  Co se vína týká, tak tady jsou vhodnou volbou bílá vína lehká nebo plná, růžová či dezertní.
 • Ricotta
  Tento tvarohový druh sýra má drobivou strukturu a bohatou, krémovou chuť. Vyrábí se zahříváním syrovátky a tekutina oddělená od tvarohu je ona ricotta. Italové pro její výrobu používají různé druhy mléka – kravské, kozí, ovčí nebo buvolí. Nejčastěji je to mléko kravské.
  Chuť ricotty doplníme vínem šumivým, lehkým nebo plným bílým, růžovým či dezertním.
 • Parmesan
  Proslulý italský sýr. Již z dob středověku se jeho výroba soustředí na sever Itálie. Pokud chceme, aby jeho chuť byla intenzivní, je potřeba jej nechat déle stárnout. Některé druhy potřebují dokonce 6 let. Mladý parmezán se nechává uležet po dobu jednoho roku.
  K parmezanu jsou vhodná střední vína červená.

Výše zmíněné kombinace jsou pouze tipy, každý má svoji originální chuť a tak může být originální i kombinace vína a sýra.

Přečtěte si také článek: Víno a řízek

Pro kvalitní víno se nemusíte vydávat nikam daleko. Stačí navštívit náš e-shop, v němž naleznete vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/s%c3%bdry-s%c3%bdrov%c3%bd-tal%c3%ad%c5%99-j%c3%addlo-ob%c4%8derstven%c3%ad-1914114/

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com