shop World of Wines
Italské víno
Italské víno

Italské víno

Víno patří k Itálii stejně jako pizza, obě tyto komodity patří ke koloritu této zajímavé země. Itálie byla už ve starověku označována Římany jako Enotria , což znamená země vína. Pro vinnou révu je středozemské počasí ideální a od pradávna se jí zde dařilo. Víno této země má tedy svou dlouhověkou tradici a Itálie se honosí tím, že nám nabídne bezpočet druhů vynikajících vín. Pokud se tuto zemi chystáte navštívit, nebo si prostě chcete koupit a ochutnat italské víno, čtěte dál.

Pěstování vinné révy v Itálii

Vinice se v Itálii rozprostírají na cca 700 00 hektarech půdy. Itálie je rozdělena na 20 vinařských regionů, přičemž v každé oblasti se pěstují různé odrůdy vína. V poslední době je kladen důraz na kvalitu místních vín. I když postupem doby se stále více prosazují klasické světové druhy révy, jako je například cabernet sauvignon, merlot, chardonnay nebo syrah, italští vinaři se snaží vyšlechtit místní klasické odrůdy, které by byly charakteristické pro danou oblast.

4 základní kategorie klasifikace vín

Italské víno se dělí na 4 základní kategorie, které mohou být základním vodítkem při určování kvality vín, což v Itálii při množství pěstovaných odrůd vín není vůbec snadné. Kvalitu vína významně ovlivňuje klima dané vinařské oblasti, kvalita půdy či technologie zrání a výroby vína.

  1. VDT – první kategorie nejpočetněji zastoupená je Vino Di Tavola, to jsou stolní vína, určená pro běžné každodenní pití.
  2. IGT – druhou kategorií jsou vína s označením IGT Indicazione Geografica Tipica, což jsou regionální či oblastní vína s kontrolovaným původem.
  3. DOC – třetí kategorii tvoří vína DOC – Denominazione di Origine Controllata, jsou vína kontrolovaná podle doby zrání, původu vinařské oblasti, technologie zpracování atd.
  4. DOCG – vína s označením DOCG -Denominazione di Origine Controllata Garantitatvoří čtvrtou kategorii těch nejkvalitnějších vín. Tímto označením se pyšní necelá stovka špičkových italských vín té nejvyšší kvality.

Nejrozšířenější vína italských regionů

Srdce italského vinařství bije v Toskánsku, ale to určitě není jedinou vinařskou oblastí produkující výborná a kvalitní vína. Pokud budete pobývat v tomto čarokrásném koutu země, rozhodně ochutnejte hlavního představitele této vinařské oblasti – vynikající Chianti.

Další významnou vinařskou oblastí je sever země, zejména kraj Piemont, kde s pěstováním vinné révy začali již v dávných dobách Etruskové. Vinným králem této oblasti je Barolo – které je označováno jako „víno králů, král mezi víny“, a je jedním z nejlepších italských červených vín; které jako první víno získalo označení DOCG.

Kalábrie je oblíbenou destinací turistů z celého světa. Určitě stojí za to ochutnat Cirò rosso classico aromatické červené víno pocházející z této oblasti Cirò rosso classico.

Cannonau di Sardegna je silné temně rudé víno, hojně rozšířené (nejen) na ostrově Sardinie a v našem výčtu nemůžeme opomenout Sicílii, která nám kromě svého osobitého rázu tohoto koutu Itálie může nabídnout skvělé víno Cerasuolo di Vittoria. Je temně červené až nafialovělé a rovněž patří do TOP stovky italských vín s označením DOCG a s dlouhou historií.

Ve výčtu bychom mohli pokračovat, ale jistě si najdete podle svého místa působení nebo dle svého výběru, které italské víno z daného regionu ochutnáte. Každopádně je to projekt a na několik let, rozhodně však stojí za to se do něj pustit. Takže Alla Salute!

Přečtěte si také článek: Vědci: Italské víno je o 3000 let starší, než jsme si mysleli

K dobrému jídlu patří i lahvinka kvalitního vína. To naleznete v nabídce našeho e-shop. Tak neváhejte a navštivte jej, zajisté si vyberete.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/tosk%C3%A1nsko-vinice-krajina-it%C3%A1lie-2194879/

.

.

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com