shop World of Wines
Jak degustovat víno – I. díl
Jak degustovat víno

Jak degustovat víno – I. díl

Chcete se naučit degustovat a hodnotit víno jako pravý odborník? Je to jednoduché. Postupujte při ochutnávce podle níže uvedených rad a uvidíte, že na své spoluhodovníky uděláte v restauraci opravdu dojem. Nejdříve se však ujistěte, že jste ve správném degustačním prostředí. Co to znamená?

Dobré podmínky pro ochutnávání

Nejdříve si poznamenejte okolnosti, které mohou ovlivnit váš degustační zážitek. Například v hlučné a přeplněné místnosti se budete jen těžko koncentrovat. Také pachy z kuchyně, parfémy, či dokonce zápach domácích mazlíčkům může degustaci opravdu znesnadnit. To samé platí o sklenici, která nemá vhodný tvar či obsahuje zbytky čisticího prostředku či prach. Svůj podíl má také teplota vína.

Vzhled

Poté, co si zajistíte co nejlepší podmínky pro degustaci, následuje vizuální zhodnocení vína, jehož hladina by měla dosahovat asi jedné třetiny sklenice.

Nejdříve se podívejte přímo do sklenice, pak ji podržte proti světlu a nakonec jí jemně zahýbejte, aby se víno dostalo i na její stěny. To vám umožní udělat si kompletní představu o barevné škále vína, ne jen o jeho tmavém středu.

Právě tón vína může hodně napovědět o jeho stáří, ale také přítomnosti kyselin. U bílých vín platí, že čím světlejší řóna, tím mladší u červených je tomu naopak, které zráním červenost ztrácí. Světlá barva také může naznačovat vyšší kyselost vína. Podle barev lze také rozlišit odrůdy, například hluboká a sytá červená s fialovými tóny většinou patří Syrahu nebo Zinfandelovi, zatímco lehčí, světle cihlová naznačuje, že se jedná o Pinot Noir nebo Sangiovese. Dobrým znamením je vždy víno, které se zdá být při pohledu proti světlu jasné a jiskřivé.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/br%C3%BDle-v%C3%ADno-prosp%C4%9Bch-z-transparentn%C3%AD-974687/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com