shop World of Wines
Jak degustovat víno – II. díl
Jak degustovat víno

Jak degustovat víno – II. díl

V minulém díle jste se naučili, jaké podmínky mohou ovlivnit celkový dojem z vína a také, jak tento mok hodnotit zrakem. V tomto článku se dozvíte něco o aromatech a možných vadách vína.

Vůně

Nyní je na řadě vyhodnotit víno z hlediska vůně. Rozviřte víno, ale nenořte nos dovnitř sklenice. Místo toho jím lehce pohybujete nad ní. Nasajte několika rychlými, krátkými vdechy, pak odstupte a nechte informace putovat do mozku.

Existuje mnoho návodů, které vám pomohou identifikovat klíčové vůně vína, dobré i špatné. Ve sklenici dobrého vína mohou být tisíce aromatických složek, takže je jasné, že všechny nenaleznete. Ale jmenovat různé druhy ovoce, květin, bylinek a dalších může být velmi zábavná hra vedoucí k pochopení vlastností tohoto oblíbeného nápoje.

Vady vína

Za prvé je důležité hledat pachy, které značí, že víno je zkažené. Naznačují to chuťové tóny korku, zatuchliny či mokrých novin. To jsou vady, které nelze zachránit.

Víno, které bylo plněno silnou dávkou SO2 bude cítit jako vypálené sirky. Tento nedostatek lze odstranit rozvířením obsahu sklenice.

Vůně octa naznačuje obsah těkavých kyselin a lak na nehty ethyl-acetátu.

Ovocné aroma

Pokud při přivonění k vínu nepoznáte rychle žádné vůně, zamyslete se nad ovocným aroma. Víno je vyrobeno z hroznů, proto by mělo vonět čerstvým ovocem. Můžete se naučit hledat konkrétní druhy ovoce, mnoho vín má celé spektrum těchto aromat, která vám pomohou identifikovat růstové podmínky studených, mírných či velmi teplých vinic.

Květiny, listí, bylinky, koření a zelenina

Květinové vůně jsou typické pro vína z chladnějších klimat, jako je Ryzlink a Gewürztraminer a některé další odrůdy, například Viognier. U dalších odrůd lze očekávat bylinná či travnatá aromata. Sauvignon Blanc je často silně travnatý, zatímco Cabernet Sauvignon může vykazovat náznaky bylinek. Většina lidí dává přednost jemným bylinným aroma a složitým vůním, které jsou však harmonické.

Další skupina běžných vůní je označována jako zemitá. Patří sem vůně hub, vlhké zeminy či kůže a vyskytuje se v mnoha červených vínech.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/whisky-pero-degustace-drink-pap%C3%ADr-1912480/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com