shop World of Wines
Jak degustovat víno – III. díl
Jak degustovat víno

Jak degustovat víno – III. díl

V předchozích dílech jste se dozvěděli, jak docílit co nejvhodnějších podmínek pro degustaci vína, zhodnotit jej zrakem i čichem. V tomto článku se dozvíte ještě několik zajímavosti o vinných vůních a v neposlední řadě několik úvodních informací o tom, jak provést nejdůležitější část degustace – samotnou ochutnávku.

Aroma z vinného sudu

Jestliže z vína cítíte toasty, vanilku, čokoládu, espresso, pražené oříšky, nebo dokonce karamel, pravděpodobně jste přišly na stopu vůni, která se vyvinula v nových dubových sudech. Tyto nádoby mohou v závislosti na mnoha faktorech, včetně konkrétního typu sudu, jeho věku a způsobem uzavření, předat nápojům širokou škálu vůní i chutí. Představte si sudy jako barevné palety, které vinař míchá tak, aby vznikl co nejpěknější výsledek.

Sekundární aroma

Mladá bílá a šumivá vína mohou svou vůní připomínat pivo, což je způsobeno kvasinkami. Některá dezertní vina voní po medu, což je důkaz tvz. ušlechtilé plísně, která je typická pro Sauternesy. Chardonay, která mají aroma připomínající popcorn nebo karamel, byla s největší pravděpodobností podrobena sekundárnímu, jablečno-mléčnému kvašení, které víno změkčuje a otevírá jeho vůni.

Starší vína mají složitější, méně ovocné aroma. Plně vyzrálé víno může nabídnout explozi velmi jemných vůní, dokonale smíchaných a prakticky nepojmenovatelných. Je to čirá radost.

Zhodnocení podle chuti

Nyní je na řadě samotná ochutnávka. Pokud si chcete dopřát co nejkvalitnější smyslový zážitek, nasajte víno, jako kdybyste použili brčko (a ignorujte pohledy kolem vás), neboť tento styl víno provzdušní. Poté jej nechte cirkulovat celými ústy.

Opět platí, že narazíte na širokou škálu ovocných, květinových, bylinných, minerálních i sudových příchutí, ale pokud jste se důkladně věnovali čichání, většina z nich bude velmi podobná předešlým vjemům. Kromě identifikace chuti můžete své pohárky použít k určení, zda je víno vyvážené, harmonické, komplexní a plně vyvinuté…

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/v%C3%ADno-n%C3%A1poje-sklenice-na-v%C3%ADno-3384057/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com