shop World of Wines
Jak degustovat víno – IV. díl
Jak degustovat víno

Jak degustovat víno – IV. díl

V posledním dílu této série se dozvíte, jak komplexně zhodnotit víno pomocí svých chuťových pohárků.

Vyrovnanost

Vyrovnané víno by mělo mít své základní aromatické složky ve správném poměru. Naše chuťové pohárky jsou schopné rozlišit sladkost, slanost, kyselost a hořkost.

Sladkost (zbytkový cukr) a kyselost jsou samozřejmou a důležitou součástí chuti vína. Se slaností se setkáte zřídkakdy a hořkost by měla být spíše pocit trpkosti (z taninů), než skutečně hořká chuť.

Neexistuje žádný jediný správný vzorec, jak by mělo víno chutnat, ale vždy by v něm měla existovat jakási rovnováha chutí. Je-li příliš kyselé, příliš sladké, příliš stahující, příliš horké (alkoholické), příliš hořké nebo mdlé (nedostatek kyseliny), pak se nejedná o dobře vyvážené víno. Pokud se jedná o víno mladé, pravděpodobně nebude kvalitně stárnout. Pokud je to víno starší, pravděpodobně už je přezrálé či úplně zkažené.

Harmonie

Harmonické víno má všechny své chutě dokonale integrované. Je docela dobře možné, zejména u mladých vín, že všechny jeho komponenty jsou ve víně přítomny, v dobrém poměru, ale jaksi vystupují. Lze je snadno identifikovat, ale můžete cítit jejich hrany; nejsou dostatečně prolnuté. Proto jen velmi dobří vinaři mají i mladá vína dokonale harmonická.

Komplexnost

Komplexnost může znamenat mnoho věcí. Vaše schopnost rozpoznat tuto kvalitu bude další významný pokrok na stupnici v učení, jak degustovat víno.

Nejjednodušší je rozpoznat sladké, velmi zralé ovocné a vanilkové příchutě z různých dubových ošetření – připomínají nealkoholické nápoje. Je zcela přirozené, že je se je noví konzumenti vína naučí oceňovat jako první, neboť jsou známé a sympatické. Některé mimořádně úspěšné vinné značky formulují své nápoje tak, aby nabízely tyto chutě v co největší intenzitě. Nenabízejí však komplexnost.

Komplexní vína jako kdyby tančila v ústech. Mění se, i když jste je již ochutnali. Jsou jako dobré obrazy; čím déle se na ně díváte, tím více vidíte. Zejména u starších vín se mohou tyto složitosti úžasně rozvinout.

Kompletnost

Kompletní víno je vyrovnané, harmonické, komplexní. Taková vína si zaslouží zvláštní pozornost, protože mají co nabídnout.

Nyní, když jste s námi odhalili základní kroky k degustaci vína, je načase vydat se další cestou na vlastní pěst. Můžete si například vytvořit vinný deník na zaznamenávání svých zážitků.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/b%C3%ADl%C3%A9-v%C3%ADno-%C4%8Derven%C3%A9-v%C3%ADno-v%C3%ADno-br%C3%BDle-848268/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com