shop World of Wines
Jak dlouho se může pít otevřené víno?
Jak dlouho se může pít otevřené víno?

Jak dlouho se může pít otevřené víno?

Nezřídka se nám stane, že siotevřeme lahev vína k večeři a vypijeme jen sklenku, nebo si dáme skleničku před spaním a nechceme vypít celou lahev. Byla by samozřejmě věčná škoda vylévat tento nápoj, který lidstvo provází už po staletí. Jak dlouho nás může ale provázet jedna otevřená lahev vína?

Kyslík je nepřítel

My kyslík k životu potřebujeme, vínu však škodí. Pokud načneme lahev vína, je nejdůležitější zabránit přístupu kyslíku k vínu. Proces oxidace totiž ničí kvalitu vína. U procesu oxidace velmi záleží na struktuře vína. Vína s pevnou strukturou, vyšším podílem alkoholu, vína sladší, nebo s vysokým obsahem taninu, kyslíku odolávají lépe než vína lehká, jemná, s nízkou kyselostí.

Roli hraje i chuť

Klademe-li si otázku, jak dlouho pít otevřené víno , připusťme si, že roli v tom hraje i subjektivita. Co jednomu přijde nepitelné, je pro druhého ještě dobré. Chutě má každý jiné, zrovna tak jako vkus. Obecně však platí, že změnilo již víno barvu, ztmavlo, zmatnělo, nápadně se změnila jeho vůně i chuť, je lepší už ho použít třeba na vaření, připomíná-li už spíše jen vinný ocet, je lépe ho už skutečně vylít.

Uzavřít a do ledničky

Chceme-li tedy uchovat víno v co nejvíce kvalitní poloze i po jeho otevření, je zásadní dobře ho zase uzavřít, nejlépe korkovým špuntem, abychom co nejvíce zamezili přístupu kyslíku. Pak víno, i červené, uložíme do ledničky, neboť chladnější teploty zpomalují procesy oxidace.

Víno by pak mělo vydržet den, dva v nezměněné kvalita, silnější, dobře strukturovaní vína pak i týden. Některá bílá vína pak vydrží i tři dny. I sekty, dobře uzavřené, kdy zajistíme špunt proti samovolnému „vystřelení,“ by měl v lednici vydržet do druhého dne s plným zachováním jeho živosti.

Někteří odborníci uvádí, že některé druhy vína, např. Malbec, nebo australský Shiraz se mají naopak otevírat den před konzumací. Má to údajně stejný účinek jako dekantace vína – tedy přelité vína z lahve do karafy, kdy se víno provzdušňuje a oddělují se sedimenty od tekutiny. Pokud ale nepijete Malbec, platí pravidlo lahev uzavřít a uložit do lednice.

Přečtěte si také článek: Správné uchovávání vína po otevření

Také patříte mezi milovníky dobrého vína? Pak rozhodně musíte navštívit náš e-shop, který nabízí vína pro milovníky i znalce tohoto dobrého moku králů.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/wine-bottles-sects-ice-celebration-786933/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com