shop World of Wines
Jak dlouho vydrží víno v lahvi?
Jak dlouho vydrží víno v lahvi?

Jak dlouho vydrží víno v lahvi?

Každý druh vína má jinou životnost. Ovlivní ji nejen typ vína, ale také kvalita skladování. Některá vína jsou určená k okamžité spotřebě, jiná se dají skladovat dokonce i několik let. Zvláštní kapitolou jsou pak vína archivní.

Každý, kdo má rád víno, ví, že to, které si přinese v lahvi z obchodu, není vhodné pro delší skladování. Čím bude doma déle, tím rychleji ztrácí svoji svěží chuť. Každý si většinou kupuje víno, které konzumuje v krátkém čase.

Konzumace již otevřeného vína

Pokud je víno originálně zavřené, můžeme jej skladovat delší dobu. Jakmile však lahev otevřeme, víno začne procházet procesem oxidace a rychleji stárne. V případě, že otevřenou lahev nevypijeme po jejím otevření, je potřeba ji řádně uzavřít, nejlépe zátkou vyrobenou z korku, uložit do lednice a dopít v co nejkratším časovém úseku po otevření. Stejné doporučení platí i pro víno stáčené.

 • Bílá vína
  Po otevření, opětovném uzavření korkovou zátkou a uskladnění v lednice je možná jejich konzumace ještě tak během tří, nejpozději pěti dnů. Může se však výrazně lišit chuť.
 • Červená vína
  Platí stejné doporučení jako u vín bílých.
 • Růžová vína
  Pokud je lahev řádně uzavřena, někdy bývá růžové víno, po otevření, dobré ještě i sedmý den.
 • Vína šumivá
  Tady je doba mnohem kratší. Ideální je jeho konzumace druhý, maximálně třetí den.Opět je potřeba lahev dokonale uzavřít a skladovat v lednici.

Vína archivní

Dají se pořídit pouze ve specializovaných obchodech a vinotékách. Jedná se o druhy, které jsou právě k dlouhodobému skladování určené. Jestliže je uložíme takovým způsobem, který vyžadují, vydrží kvalitní i mnoho let. Díky stárnutí tak získávají tu správnou chuť. Také cena je u těchto druhů vín trochu odlišná od těch běžně dostupných. Životnost těchto druhů vín je závislá nejen na jejich typu, ale také způsobu skladování.

Přečtěte si také článek: Víte, jaká je trvanlivost vína?

K večerní pohodě patří i dobré a kvalitní víno. Pokud i vy zastáváte tento názor, navštivte náš e-shop, který nabízí vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/v%C3%ADno-l%C3%A1hev-%C5%A1t%C3%ADtek-hroznov%C3%BD-list-1750303/

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com