shop World of Wines
Jak kombinovat víno s jídlem?
World of wines

Jak kombinovat víno s jídlem?

Objevení perfektní chuťové souhry mezi podávaným jídlem a vybraným vínem není lehké. Volba vhodné kombinace by měla být podepřena mnoha aspekty, kam řadíme zpracování pokrmu, užité suroviny, konkrétní vybrané koření, charakter hodování, druh ročního období, kalkulace a také individuální představy a konkrétní zvyklosti.

Předpokladem skutečného zážitku z ochutnávky kvalitních vín je zároveň vhodný výběr jídla

Podle každého zdroje jsou pravidla pro skloubení jídla a vína odlišná, avšak téměř vždy platí poučka, když sháníte vhodné víno k jídlu, měli byste vědět, čím delikátnější a jemnější pokrm, tím jemnější chuť a delikátnější vůni by měla mít i vámi vybraná odrůda vína. K jídlům výraznější chuti se báječně hodí právě vína s plnější chutí. Pokud tedy jemným vínem zapijete ostrou orientální omáčku, z vína zbyde plytký drink a obráceně, žádný prožitek nenabídne ani dušená šunka zkombinovaná s těžkým, hutným vínem. Platí proto pravidlo, že víno a pokrm navzájem fungují, ani jedna složka by neměla převažovat jinou a vzájemně se mají obohacovat. A tak se dosáhne na ojedinělý kulinářský prožitek.

Neděste se nemožných variant kombinování různých vín a jídla

Co ale spolehlivě funguje, je společná chuťová harmonie. Slaná chuť zesiluje pocit hořkosti, chuť hořká na druhou stranu podporuje pocit kyselosti, anebo sladká chuť může zmenšit kyselou, slanou a hořkou. Pokud sladíme dvě chutě, které se vzájemně skvěle doplňují, dotkneme se chuťové harmonie, což platí i naopak. Podstatnou součástí chystaných laskomin, na kterou bychom se při výběru kvalitního vína k připravovanému pokrmu měli zaměřit, je ovšem také využitá surovina jako sýr, maso, zelenina, přílohy, atd., podstatnou ingrediencí je i užité koření, nezapomíná se ani na charakter sosu.

Je tu velký počet různých variant a možností, jak si víno a pokrm vychutnat. Stačí se pouze osmělit a otevřít se novým obzorům v ochutnávání. Nehledě na skutečnost, co si přečtete a vyslechnete, vždy je ideální variantou ta, jež se hodí právě k vám osobně.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com