shop World of Wines
Jak můžeme ideálně kombinovat dobré víno s chutným jídlem
World of wines

Jak můžeme ideálně kombinovat dobré víno s chutným jídlem

Najít správný soulad mezi pokrmy a víny není jednoduché. Při kombinování jídla a vína je třeba zohlednit více faktorů, kam patří úprava jídla, použité suroviny, vybrané koření, styl hostiny, typ ročního období, náklady na hostinu i respektování individuálních přání, případně regionálních a náboženských zvyků.

Kombinací dobrého vína a kvalitního jídla docílíte nezapomenutelného kulinářského zážitku

Různí degustátoři uvádějí trošku jiná pravidla pro společnou konzumaci jídla a vína, podstatnou poučkou je, že pokud hledáte víno k jídlu, měli byste dopředu znát, že čím je strava jemnější a lahodnější, tím lahodnější a delikátnější by vámi vybrané víno mělo být. Jídla s výraznější chutí je možné kombinovat s chuťově plnějšími víny a naopak. Když například spojíte lehké víno s jídlem s pálivou omáčkou, víno se stane bezvýrazným nápojem a obráceně, z konzumace dušené šunky spolu s těžkým, mohutným vínem nebude nikdo nadšen. Proto platí poučka, že víno a strava budou navzájem ladit, žádná ze složek nesmí vyčnívat a navzájem se mají doplňovat. Výhradně tak se stane skutečný degustátorský a kulinářský zázrak.

Neděste se experimentování s kvalitním vínem a chutnou stravou

Co však zaručeně funguje, je vzájemná chuťová symbióza. Dojem hořkosti je umocňován chutí slanou, a naopak hořká chuť zvýrazňuje pocit kyselosti, sladká chuť zmenšuje kyselou, slanou, anebo také hořkou. Pokud spolu propojíme dvě chutě, jež se navzájem doplňují, můžeme docílit harmonie a naopak. Podstatnou složkou lahůdek, na niž se při volbě vína k chystanému jídlu zaměřujeme, je zvláště použitá surovina jako maso, sýr, zelenina, typ přílohy, atp., význačnou ingrediencí je rovněž užité koření, neopomíná se ani druh omáčky.

Otevírá se před vámi svět nekonečných možností a nápadů, jak si opravdu pochutnat na lahodném víně a jídle současně. Stačí se osmělit a pustit do nových zážitků v ochutnávání. Nehleďte na fakt, co se různě píše a co vám kdo osobně radí, pokaždé je ideální kombinací ta, jaká nejvíce vyhovuje vám osobně.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com