shop World of Wines
Jak můžete nejlépe spojit výtečné víno s chutnými pokrmy
World of wines

Jak můžete nejlépe spojit výtečné víno s chutnými pokrmy

Není jednoduché najít ideální soulad mezi pokrmy a vínem. Před výběrem vhodného vína k jídlu zohledňujeme aspekty, jako jsou úprava krmě, zvolené suroviny a použité koření, typ hodování, roční údobí, přibližná kalkulace nákladů i individuální potřeby a případné zvyky.

Vyvážený chuťový soulad nabízeného jídla a vybraného vína je nasnadě

Každý degustátor má jiné pravidlo, co se týče vztahu vína a jídla, platí poučka, že jestli volíte vhodné víno k připravovanému jídlu, měli byste být informováni, že čím jemnější a noblesnější pokrm, tím lahodnější chuť a jemnější vůni by měl mít i vybraný typ vína. Chuťově výrazná vína si mohou podat ruku s jídlem plnější chuti a opačně. Například z lehkého vína k ostré orientální omáčce se stane v ústech nevýrazná tekutina a obrácený extrém, výrazné, těžké víno k dušené šunce nebude tou pravou kulinářskou harmonií. Je tedy pravidlem, že krmě a víno musí společně fungovat, v souladu by se měly vzájemně podporovat, aniž by jedna složka převyšovala druhou. Tak se dosáhne jedinečného efektu.

Nekonečné množství variant

Co je jisté, je mnohostranné chuťové působení. Chuť slaná posiluje pocit hořkosti, a opačně hořká chuť podporuje dojem kyselosti, sladká zmírňuje kyselou, slanou, anebo hořkou. Když propojíme dvě chutě, jež jsou spolu v symbióze, dopracujeme se k harmonii, což platí i v opačném případě. Závažnou složkou podávaných lahůdek, na niž se při výběru vína k předkládanému jídlu zaměříme, je samozřejmě také použitá surovina (maso, zelenina, atd.), podstatnou ingrediencí je i koření a také charakter sosů.

Existuje nepřeberné množství kombinací a variant, jak si skutečně smlsnout na kvalitním vínu společně s dobrým jídlem. Nyní už se můžete nebojácně pustit do ochutnávání a získávání nových zážitků. Nehledě na to, co se píše v knihách a co vám radí třeba znalci, pokaždé se jeví jako ideální varianta ta, která individuálně vyhovuje vám.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com