shop World of Wines
Jak nejvýhodněji zkombinovat kvalitní víno s lahodným pokrmem
World of wines

Jak nejvýhodněji zkombinovat kvalitní víno s lahodným pokrmem

Nalezení dokonalé chuťové souhry mezi vínem a jídlem nebývá jednoduché. Ve volbě hraje důležitou roli celá řada faktorů: úprava pokrmu, dodané suroviny, použité koření, konkrétní styl hodování, povětrnostní podmínky daného ročního období, rozpočet nákladů i posouzení konkrétních představ, nebo regionálních zvyků.

Sladěná harmonie chutných pokrmů a dobrého vína je potřeba

Uznávaná pravidla pro slučování jídla a vína se odlišují podle rozmanitých zdrojů, avšak důležitým pravidlem je, že pokud si vybíráte víno k jídlu, měli byste asi vědět, že čím lahodnější a noblesnější krmě, tím delikátnější chutí a vůní by se mělo pyšnit i vybrané víno. Chuťově výrazná jídla se hodí k výraznějším vínům a opačně. Zkombinujete-li pálivou orientální omáčku s lehkým vínem, víno se obrátí v nevýraznou tekutinu a naopak, z těžkého, výrazného vína k dušené šunce se stane fiasko. Existuje poučka, že se víno a strava musí koexistovat, měly by se navzájem podporovat a obohacovat a žádná složka by neměla převažovat druhou. Gastronomický zážitek tak bude na světě.

Existuje velké množství propojení dobrého jídla a kvalitního vína

Co je více než jisté, je oboustranné chuťové propojení. Třeba chuť slaná zvýrazňuje hořký dojem, hořká chuť posiluje kyselý pocit, naopak sladká chuť často zmírňuje kyselou, slanou i hořkou. Když vzájemně propojíme dvě chutě, které jsou spolu v perfektní symbióze, snadno docílíme perfektní harmonie, ale i naopak. Význačnou složkou podávaného jídla, na kterou bychom při výběru vhodného vína k občerstvení neměli zapomenout, je hlavně použitá surovina jako maso, zelenina, atd., významnou ingrediencí je také koření a samozřejmě druh omáček.

Máte na výběr nekonečnou řadu možností a kombinací, jak si pochutnat na víně a jídle současně. Jsou před vámi nové obzory v testování, ochutnávání a nových zážitků v gastronomii. Bez ohledu na to, co se píše v časopisech a co radí odborníci, vždycky je nejlepší možnost ta, jež se individuálně hodí právě vám.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com