shop World of Wines
Jak pít víno
Jak pít víno

Jak pít víno

Každý vinař i znalec vína vám potvrdí, že pití vína je pro ně jakýsi rituál, který má svá neodmyslitelná pravidla.

Čím se řídit při ochutnávkách a konzumaci vína?

Pravidla platí nejen pro konzumaci, ale i pro výběr sklenic, jejich držení a nalévání vína.
Pro bílé víno se volí skleničky užší, pro červené naopak širší, pro šumivé víno jsou vhodnou volbou skleničky typu flétna. Víno se nalévá do objemu maximálně dvou třetin skleničky. To umožňuje jemné kroužení. Buket má tak možnost se plně rozvinout. Uvolní se aromatické látky a my tak můžeme cítit jeho vůni.
Vzhledem k tomu, že víno má mít určitou teplotu, je potřeba sklenku držet za stopku. Jen tak nebudeme rukou zahřívat sklenku s vínem.

Víno nejen pijeme

Než začneme se samotnou ochutnávkou, nejprve víno prozkoumáme zrakem a čichem. Po nalití do sklenice si prohlédneme barvu a jiskru vína. Následně sklenku jemně roztočíme a pozorujeme, jak víno stéká po její stěně. Pokud se vytvářejí slzy, je to známka vyšší obsahu alkoholu, cukru nebo extrahovaných látek.
Pak zapojíme čich, jímž zkoumáme vinný buket. Můžeme cítit ovoce, květiny či kořeněný nádech. Teprve pak můžeme ochutnat, malý doušek pomalu poválíme na jazyku a patře.

Tipy pro vás

  • Správná teplota vína
    Pro sekty a vína perlivá je vhodná teplota 4-8ºC, bílá vína potřebují teplotu v rozmezí 9-12ºC, růžová vína chutnají nejlépe při teplotě 10-13ºC, pro červená vína je ideální teplota v rozmezí 14-16ºC.
  • Lačný žaludek
    V žádném případě nepijte víno, pokud máte prázdný žaludek. Pokud si nechcete nebo nemůžete dát hlavní chod, alespoň si dopřejte sýry, olivy nebo toast.
  • Kombinace
    Není vhodné kombinovat víno s jinými druhy alkoholu. Můžete přejít od bílého vína k červenému či naopak, ale mějte na paměti, že je potřeb pít vína od nejmladších a nejlehčích po nejstarší a těžší druhy.

Přečtěte si také článek: 10 důvodů, proč byste si měli dát každý den sklenku vína

K večerní pohodě patří i dobré a kvalitní víno. Pokud i vy zastáváte tento názor, navštivte náš e-shop, který nabízí vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/p%C5%99%C3%ADpitek-v%C3%ADno-tabulka-n%C3%A1poj-2394699/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com