shop World of Wines
Jak poznat kvalitní víno
Jak poznat kvalitní víno

Jak poznat kvalitní víno

Máte rádi víno a při jeho výběru si nevíte tak úplně rady? Při jeho koupi řešíte jen to, zda je bílé, červené, případně růžové? Chcete se naučit vybírat si víno, které bude kvalitní a které vám „sedne“? Řekneme vám, jaké zásady při výběru vín dodržovat a jaká kritéria sledovat, abyste při koupi nesáhli vedle.

Mezi základní ukazatele kvalitního vína patří jeho barva, vůně a chuť.

Barva

Barva je základním kamenem při výběru vína a leccos o jeho kvalitě napoví. U barvy sledujeme čistotu, lépe řečeno průzračnost. Bílé víno má být světle zelenkavé, žluté až zlatě žluté. Kvalitní červené je tónované od světle rubínových barev až po temně rudé. Pečlivě sledujte, zda bílé víno není našedlé, nebo nahnědlé, to značí přílišnou oxidaci vína, tedy to, že je zkažené. A pokud je červené hodně tmavé, také to není dobře, znamená to, že obsahuje přespříliš železa. Víno by mělo být čiré, jiskrné, bez známky zakalení.

Vůně

Na to abychom poznali správnou vůni, není potřeba až tolik odbornosti. Štiplavý, dráždivý tón ve vůni vína je samozřejmě špatně, znamená vysoký obsah těkavých látek, které v kvalitním víně nemohou být. Rovněž pokud ve vůni zavání ocet, aceton, síra, nebo plíseň, je to samozřejmě známka špatné kvality. Vůně dobrého vína má být harmonická, čistá a měla by vašemu nosu „chutnat.“

Chuť

Od ochutnávání vína očima a nosem můžeme přejít k ochutnávce chuťovými pohárky. Chuť různých vín je samozřejmě různá a samozřejmě každému chutná něco jiného, Někdo preferuje sladší vína, někdo suchá. Každopádně vína, která mají kyselý podtón, nebo kovovou chuť, obsahují nadbytek kyseliny octové, nebo příliš mědi či železa. Kvalitní vína mají svěží ovocnou chuť, která se ve světě různorodých chutí rozprostírá od jemně nakyslé ke sladším tónům . U některých vín můžete cítit například příchuť čokolády, nebo lesního ovoce, vanilky, dokonce dřeva, či hlíny apod.

Jakosti

Dále u vín rozlišujeme a u výběru vína sledujeme, zda je víno jakostní, přívlastkové, či pozdní sběr, kabinetní nebo barrique.

Tak jak jdou tyto přívlastky za sebou, tak by měla vzrůstat kvalita vína. Jakostní a přívlastková jsou kvalitní vína, ale chcete-li návštěvu omráčit, sáhněte po nejvyšší kvalitě – po vínu barrique. To zraje ve 225 litrovém dubovém sudu minimálně po dobu tří měsíců a absorbuje do sebe to nejlepší z dubového dřeva. Mívá tóny tóny vanilky, oříšků, ale i dalších chutí a vůní . Vyznačuje se jemnou kulatou chutí a intenzivní barvou, takže pohladí nejen vaše chuťové pohárky, ale potěší i vaše oči. Samozřejmě koupíte i vynikající přívlastková a kabinetní vína, výběr z hroznů, pozdní sběr atd. U nich není uměle navýšena cukernatost a jsou vyrobena výhradně z odrůd zapsaných ve Státní odrůdové knize.

Jak poznat kvalitní víno na první pohled?

Při výběru dobrého vína rozhoduje jeho jakost. Kvalitní víno je odrůdově čisté a na etiketě naleznete více informací. Jednoduché pravidlo zní : Čím je víno kvalitnější, tím více o něm na etiketě najdete více informací. Je-li popisek obecný a stručný, vězte, že se nejedná o kvalitní víno. Poskytne-li ale popisek podrobné údaje o víně, vězte, že držíte víno kvalitní.

To jsou obecní a základní rady k určování kvalitního vína. Můžete si nastudovat více odborných informací o víně, ale jinak k poznávání kvalitních vín potřebujete praxi. Takže prohlížejte, ochutnávejte a pijte!

Přečtěte si také článek: Naučte se správně degustovat víno

Pro kvalitní víno se nemusíte vydávat nikam daleko. Stačí navštívit náš e-shop, v němž naleznete vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/v%C3%ADno-sklo-drink-ochutn%C3%A1vka-ruka-1952051/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com