shop World of Wines
Jak se připravuje steak
Co vyberes?

Jak se připravuje steak

Milujete, když si můžete zajít do restaurace na perfektní steak? Naučte se, jak si udělat steak i doma, není to nic těžkého a zajisté se to brzy naučíte. Ukážeme si, jak správně postupovat.

Vybíráme steak

Nakupte steak od řezníka místo v obchodu s potravinami. Klíčem k jakémukoli dobrému jídlu je používat nejlepší dostupné ingredience. Pokud jde o maso, znamená to přeskočit supermarket a místo toho jít do řeznictví. Tam obvykle najdete nejkvalitnější maso dostupné ve vaší lokalitě

Pokud děláte steak poprvé, doporučujeme zvolit vysoký roštěnec, známý také jako ribeye steak. Většina lidí si pro steak volí velmi chudé kusy hovězího masa. Kousek s trochou tuku navíc a mramorováním bude naproti tomu jednoduše chutnat lépe a často s menší přípravou.

Příprava steaku

Steak potřete stroužkem čerstvého česneku. Rozkrojte stroužek česneku na polovinu a celý steak potřete řezanou stranou. Steak nenaklepáváme, ale jen namasírujeme kloubky prstů. Na obě strany steaku rozdrobte větší množství mořské soli a čerstvého pepře, aby se vytvořila jakási kůrka. Použijte jen o něco více, než si myslíte, že je nutné.

Těsně před vařením steak zmrazíme na 45 minut, abyste získali dokonale zhnědlou kůrku. To pomůže odpařit povrchovou vlhkost ze steaku, aby měl křupavou krustu.

Vložte svůj čerstvě nasolený steak do mrazničky, kde bude položen na plechu nebo na talíři vyloženém papírovými ubrousky. V mrazáku je neuvěřitelně suché prostředí, a proto nezabalené potraviny vložené do mrazničky velmi rychle schnou. 45 minut stačí k vysušení povrchu bez zmrazení steaku. Po 45 minutách steak vyjměte a nechte ho zahřát na pokojovou teplotu.

Pro přípravu použijte správný tuk, nejlépe organické máslo, které má vyšší kouřový bod. Ideální je připravovat steak na grilovací pánvi. K dokonalé přípravě steaku použijte digitální teploměr na maso. Digitální teploměr na maso s kabelovou sondou vám pomůže přiblížit dobu vaření. Ve steakhousech se používají běžně, aby vařili steaky přesně podle přání zákazníků, protože připálené nebo nedopečené steaky jsou stížností číslo 1, kterou dostávají.

Steak se peče jen několik minut, při otáčení ho nepropichujte, aby neutekla šťáva. Steak otáčejte při pečení jen jednou. To, jak je steak propečený, poznáte i podle toho, jak je tuhý, čím je maso tužší, tím více je propečené.

Po dokončení je třeba steak nechat odpočinout, zabalte ho do alobalu na zhruba 5 minut a následně ho dejte na 3-4 minuty do trouby rozehřáté na 220°C. Následně steak vyjměte a servírujte ho na předehřátém talíři. Ideálním dochucením je trocha panenského olivového oleje a čerstvé bazalky.

Steak je vhodné podávat nakrájený na proužky, ale to už závisí na každém z vás. Recepty na steak se mohou lišit, ale čím častěji budete steak připravovat, tím dříve najdete způsob, jaký vám bude dokonale vyhovovat.

Vyplňte naší anketu „Co vybereš“

Každý člověk je jedinečný a má trochu jiné chutě, proto jsme se rozhodli pro vás připravit zajímavou anketu, kde můžete vybrat, jaké jsou vaše preference. Sdělte nám, jak propečený steak máte rádi, jaké máte rádi toasty, kolik mléka v kávě je pro vás ideální a jaké víno máte nejraději. Anketu můžete vyplnit ve formuláři pod tabulkou.

V následující tabulce naleznete, jak jsem hlasoval já se svou přítelkyní a další účastníci naší ankety.

Jméno Město Hlas
František H. Praha 2,III,c,D
Zdeňka Z. Praha 2,I,c,C
Petr P. Liberec 5,IV,d,C

Naše anketa „Co vybereš“

Steak: Co vybereš

Víno: Co vybereš

Toast: Co vybereš

Káva: Co vybereš

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com