shop World of Wines
Jak si udělat bezinkové víno
Jak si udělat bezinkové víno

Jak si udělat bezinkové víno

Černý bez u nás roste ponejvíce u plotů, na rumištích, v lesích a křovinách. Kvete v červnu a bezinky dozrávají koncem srpna. Jedná se o keř se silně páchnoucími bílými květy, ovšem zápach po usušení zmizí. Květy obsahují silice, třísloviny, organické kyseliny a vitamín C, plody obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny a další látky.

Květenství se sbírá na jaře tak, že je odstřihneme a uložíme do košíků, aby se nezapařily. Nejlépe se suší zavěšené na šňůrkách. Bezinky se sbírají na podzim, kdy si z nich můžeme vyrobit marmeládu, šťávu s protizánětlivými účinky, mastičky, povidla, likéry a jiné chutné i užitečné věci. Ovšem nejčastěji se z bezinek vyrábí víno.

Víno z bezinek

Každý má zcela jistě svůj osvědčený recept, který se v rodinách dědí z pokolení na pokolení, nebo jej získal z jiných zdrojů. Jeden z nich si můžeme představit, jelikož je relativně snadný a určitě jej zvládnete i vy. K výrobě domácího vína z černého bezu jsou potřeba následující ingredience:

  • zralé bezinky, tedy plody černého bezu, a to v množství dvou litrů. Jsou tím myšleny celé, nijak nerozmačkané bezové kuličky
  • čtyři litry studené pitné vody
  • 50 gramů droždí nebo vinných kvasinek
  • dva kilogramy pískového cukru
  • tři kuličky (zrnka) celého pepře
  • tři kusy hřebíčku

Jak postupovat

Natrhané bezinky nejprve důkladně omyjeme pod tekoucí vodou. Do jednoho hrnce pak nasypeme dva litry bezinek, 4 l vody a koření (pepř, hřebíček a nové koření). Obsah hrnce poté přivedeme k varu a vaříme cca 30 minut. Poté vzniklou tekutinu přelijeme do jiného hrnce přes jemné sítko nebo pláténko. Můžeme k tomu použít i starou silonovou jemnou záclonu. Pak přidáme 2 kg cukru a znovu necháme vařit, a sice již pouze 10 minut.

Až se cukr rozpustí, tak hrnec odstavíme a necháme jeho obsah přirozeně zchladnout, nikoliv v lednici. Když má tekutina teplotu cca 40° C, vmícháme do ní 50 g droždí nebo vinných kvasinek.

Poté necháme hrnec stát nejprve jeden den, poté její obsah promícháme a opět necháme 24 hodin odstát. Po 48 hodinách od přidání kvasinek vše scedíme a nalijeme do skleněného demižonu, aby byl naplněn zhruba ze tří čtvrtin. Otvor ovážeme celofánem nebo uzavřeme kvasným uzávěrem. Demižon uložíme na teplé místo a necháme víno několik týdnů kvasit, třeba až do Vánoc. Poté čirou tekutinu nalijme do pečlivě vymytých lahví.

Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elderberries_-_geograph.org.uk_-_943642.jpg

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com