shop World of Wines
Jak si v restauraci objednat víno – 2. Díl
Jak si v restauraci objednat víno

Jak si v restauraci objednat víno – 2. Díl

Z minulého článku jste se dozvěděli několik rad, které vám pomohou při objednávání vína v restauraci. Máme pro vás další tipy.

Některá vína se hodí k široké škále pokrmů

Tato univerzální vína jsou většinou kyselejší a lehčí. Z bílých se k nim řadí například Ryzlink, Albarino, Vinho Verde, Veltínské zelené a Chardonnay. Z červených je skvělou volbou Pinot Noir nebo italské odrůdy, zejména Barbera d´Alba nebo d´Asti, Valpolicella Rosso a Chianti.

Pokud váháte mezi červeným a bílým, ještě je tu růžové. A i když se šampaňské hodí vždy a ke všemu, pokud máte nižší rozpočet, vyzkoušejte třeba víno Cava.

Méně známá vína mají (obvykle) vyšší hodnotu

Neznámé hrozny nebo regiony mohou často znamenat vysokou kvalitu za rozumnou cenu. Většina restaurací nabízí vína na základě zákaznických očekávání, takže tyto méně známé drahokamy jsou na seznamu, protože se do nich někdo zamiloval. Zkuste něco z Portugalska, Jihoafrické republiky, Řecka nebo Virginie. Vyzkoušejte druhy jako například Sylvánské zelené, Frankovka, Mencía, Grignolino, Harlevel či další méně známá jména.

Nehledejte pouze známé regiony ve snaze vybrat to nejkvalitnější

Slavná a drahá vína často mají úžasné, méně známé nabídky regionů. Jako příklad lze uvést bílé Bordeaux nebo Pinot Noir z Německa či Austrálie.

Zkuste si tedy vybrat své oblíbené odrůdy z méně známých oblastí. Robert Smith, ředitel Pappas Bros Steakhouse v Texasu, říká: „Většinou utratíte méně za vynikající příklady odrůd Bordeaux (jako je Cabernet nebo Merlot) ze státu Washington, než z regionu Napa.“

Nebuďte otrokem ročníků

Smith říká, že některé ročníky v hlavních oblastech mohou produkovat vína, která nejsou tak silná, ale mohou být přesto skvělá a k jídlu příjemná. „Vína z těchto náročných nebo chladných ročníků mají obvykle vyšší přirozenou kyselost a nižší hladinu pH, která jim často umožní stárnout s větší grácií, než jiným vínům z „úspěšnějších“ ročníků.

Přeskočte druhou nejlevější láhev

Každý to dělá, takže často na tomto místě najdete víno, kterého se chce restaurace zbavit. Nicméně, mnoho ředitelů je hrdých na kvalitu svých „levnějších“ lahví a poměr kvalita a cena se může naopak s cenou snižovat.

Rozmyslete si, co chcete a buďte k sobě upřímní

Hrozny, regiony i typy vína jsou také závislé na módě. To neznamená, že by nevyhovovaly vašim chuťovým buňkám nebo že jeden druh je „lepší,“ než druhý. Mějte ale jasnou představu o tom, co chcete a vybírejte si nezávisle na ostatních.

Objednejte si cokoli

„Nedělejte si starosti s tím, že víno špatně vyslovíte,“ říká Smith. „Nikdy nedovolte, aby vás takovýto strach odradil od něčeho, co vás zajímá.“

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/v%C3%ADno-l%C3%A1hev-alkohol-l%C3%A1hev-v%C3%ADna-bar-1802721/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com