shop World of Wines
Jak spárovat víno s čokoládou?
Jak spárovat víno s čokoládou?

Jak spárovat víno s čokoládou?

Kombinace vína a čokolády je velmi kontroverzní téma. Existuje spousta fanoušků, stejně jako odpůrců. Můžete se domnívat, že víno nemá s čokoládou nic společného. Pojďme dnes tento mýtus vyvrátit.

Hořká čokoláda i červené víno obsahují polyfenoly. Tyto chemické struktury mají pozitivní vliv na naše zdraví, například pomáhají hydratovat kůži a vyhlazovat ji, také podporují krevní oběh. Tyto pozitivní účinky se ještě zvýší, pokud konzumujeme víno s čokoládou dohromady.

Vědci z univerzity Narthumbia dokonce zjistili, že lidé konzumující čokoládu s červeným vínem měli méně problémů s matematickými úkoly. Existuje tedy domněnka, že polyfenoly mají stimulační účinek na náš mozek.

Jak spárovat víno s čokoládou?

Zde je několik tipů pro perfektní kombinaci…

Obecně je nejjednodušší začít s vínem, které je sladší, než čokoláda. Tím může být například Sherry, Port, Madeira, Benyuls nebo Mavrodaphne. Můžete také zkusit pozdní sběr nebo sladké šumivé víno, jako je italské Moscato d´Asti.

Čokoláda a víno by také měly být v podobném stylu. Párujte lehčí vína s mírnými, delikátními čokoládami a čím je čokoláda aromatičtější, tím výraznější by mělo být i víno. S hořkou čokoládou vyzkoušejte třeba Zinfandel.

Vždy mějte při degustaci na paměti správné pořadí. Začněte s nejlehčím vínem a nejméně výraznou čokoládou a zakončete nejtmavší čokoládou a nejtěžším vínem. Pokud totiž budete ochutnávat v opačném pořadí, vaše chuťové buňky mohou být přetížené a lehčí chutě nemusí cítit.

Víno a bílá čokoláda

Sladká, krémová a jemná chuť této čokolády se hodí ke sladkým vínům. Vyzkoušejte například maďarský Tokaj nebo francouzský Sauternes.

Víno a mléčná čokoláda

Mléčná čokoláda se hodí k ovocným vínům – zkuste Pinot Noir nebo méně silný Merlot. Ke sladké a krémové mléčné čokoládě se hodí Ryzlink nebo Muscat, jakož i většina stolních vín, jako například sladké řecké víno Cavino Mavrodaphne Reserve. K čokoládovému fundue s jahodami se výborně hodí šumivá vína a šampaňské.

Víno a hořká čokoláda

Hořká čokoláda s vyšším obsahem kakaa vyžaduje intenzivní ovocná vína s kávovým či čokoládovým aroma. Co takhle ovocné, mírně tříslovité Primitivo? Jeho kořeněná vůně a vysoké procento alkoholu se k hořké čokoládě báječné hodí. Zajímavý je také Cabernet Sauvignon se svým intenzivním charakterem a šťavnatými ovocnými příchutěmi.

Zdroj obrázku: http://wallpaperswide.com/red_wine-wallpapers.html

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com