shop World of Wines
Jak víno souvisí s naším hmatem?
Jak víno souvisí s naším hmatem

Jak víno souvisí s naším hmatem?

Degustace často obsahují slova souvisejícími mimo jiné i s naším hmatem, například hladké, pevné nebo silné. Pojďme se podívat na osm typů látek a druhy vína, které je reprezentují.

Všechny naše smysly se těší z vína. Dlouho předtím, než nasajeme vůni a ochutnáme, naše uši a oči již přijaly první stopy potěšení. Zvuk korku při otvírání lahve, šum šampaňského ve sklenicích nebo zvonění skleniček při přípitku…A pak je tu textura – hmatový zážitek z vína.

Vědci již dlouho prosazují důležitost textury potravin. Řádná křupavost zvyšuje zážitek při ochutnávání bramborových lupínků, zatímco roztékání v ústech je pro čokoládu stejně důležité, jako samo kakao.

Všichni víme, že co se týká jídla, bereme to jako samozřejmost. Ale u vína naše vnímání chutě a vůně často zastíní hmatové podněty, což je škoda. Některá vína se vlní přes patro jako záhyby hedvábí a jiná vržou jako naškrobené prádlo. Textura je nejzřetelnější u tříslovité struktury červených vín, ale existuje v každém víně – svižná štíhlost ostrého Rieslingu, hladká kulatost Chardonnay, živá pěnivost Prosecca, krémovitost vintage Šampaňského, viskózní bohatost Sauternes…

Téměř vždy lze odkázat na určitou látku při popisu struktury vína. Když přejedete rukou po nějaké tkanině a cítíte její kvalitu, není to tak odlišné od ochutnávání vína. Textil nejen hladí vaši kůži, ale také poskytuje přesné údaje o hmotnosti, hustotě i barvě. Přemýšlejte při degustaci tímto stylem a váš zážitek bude ještě silnější.

1. Vlající, průsvitný šifon je bez tíže stejně jako bělostné Šampaňské.

2. Svěží, jemná tylová síťovina připomíná pěnivou, vzrušující a šumivou chuť ovocného Prosecca.

3. Poddajné, pružné a naprosto univerzální: Suché růžové má mnoho společného s elegantním saténem.

4. Pevnost, trvanlivost a šustění Sangiovese je také charakteristická pro kepr, stejně jako jeho atraktivní rustikálnost.

5. Lesk, zajímavá struktura a evidentní složitost: Nic nevypovídá o tajemném Bordeaux tak dobře jako karmínový brokát.

6. Měkký silný samet je teplý a bohatý jako klasický australský Shiraz nebo jako zralý a kvetoucí Napa Cabernet.

7. Zlaté lamé má na povrchu stejné napětí a lesk jako zralý, sladký a luxusní Sauternes.

8. Lesk drobných stříbrných flitrů evokuje Riesling Eiswein: Má stejnou uhlazenost a kyselé šumění.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com