shop World of Wines
Jak vyčistit skvrny od vína
Jak vyčistit skvrny od vína

Jak vyčistit skvrny od vína

Komu se již někdy nestalo, že z neopatrnosti sebe nebo někoho jiného polil vínem. Stačí jen vyšplíchnutí vína ze sklenky či lahve na kalhoty či košili a u dam na sukni či halenku a malér je na světě. Víno způsobí skvrnu, k jejíž vyčištění je každá rada dobrá. Samozřejmě je to horší v případě červeného vína. Hlavní zásadou je rychlé jednání a použití některé z osvědčených metod:

Bílé víno

Skvrnu od červeného vína ihned polijte bílým vínem, nechte chvilku působit a pak mokrou skvrnu vysajte ubrouskem. Účinná je také kyselina vinná. Poté místo přetřete mýdlem, vymyjte pracím prostředkem s několika kapkami čpavku. Nakonec látku důkladně properte vodou a nechte proschnout.

Citrón

Místo pokapejte citrónovou šťávou nebo potřete rozkrojeným citrónem a opláchněte teplou vodou.

Sůl

Mokrou skvrnu ihned zasypejte solí tak, aby nebyla vůbec vidět. Sůl zatlačujte prsty do skvrny. Po deseti minutách sůl smeťte nebo vysajte. Poté hadříkem z mikrovlákna namočeným ve studené vodě zbytek skvrny vytřete do úplného odstranění, přičemž hadřík v průběhu čištění stále proplachujte ve studené vodě.

Mléko

Do hrnce nalijte cca půl litru jakéhokoliv mléka a přidejte lžičku soli. Mléko přiveďte k varu a textilii nechte v mléce vyvařit. Jakmile skvrna pustí, properte textílii pod proudem vody a nakonec vyperte klasicky v pračce s pracím práškem a aviváží. Také je možné mléko ohřát v mikrovlnce a poté v něm nechat textilii namočenou.

Jar a peroxid vodíku

Nejprve se snažte skvrnu vysušit pomocí papírových utěrek. Do rozprašovače nalijte 2 lžíce peroxidu a 1 lžíci Jaru. Hotový roztok nastříkejte na skvrnu a pomocí houbičky jemně čistěte. Houbičku průběžně proplachujte v čisté vodě a tento postup opakujte až do vyčištění všech stop Jaru.

Jedlá soda

Z jedlé sody a vody vytvořte tuhou pastu, kterou roztírejte po celé šíři skvrny až přes její okraj. Poté nechte pastu působit 3-4 hodiny. Po úplném vyschnutí pasty vše vysajte.

Přečtěte si také článek: Zajímavosti o víně, které vás překvapí

Pro kvalitní víno se nemusíte vydávat nikam daleko. Stačí navštívit náš e-shop, v němž naleznete vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/%C4%8Derven%C3%A9-v%C3%ADno-rozl%C3%ADt-m%C3%ADsto-sklo-505296/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com