shop World of Wines
Jaká jídla podávat k degustaci
Jaká jídla podávat k degustaci

Jaká jídla podávat k degustaci

Účelem degustace není ochutnat co nejvíce vín a přejíst se co největším množstvím potravin, ale vychutnat si nápoj bohů a jídlo tak, aby pohladilo všechny naše smysly, nejen chuť, ale samozřejmě i čich, zrak, ba i hmat a sluch, když vezmeme do ruky tu správně zvolenou sklenku na víno a uslyšíme jemné cinknutí, kdy si přiťukneme s přítelem. Pak můžeme říci, že degustační večer je pohlazením i pro naší duši. Volba přátel je opravdu jen na nás, pro to, jaké zvolit degustační menu však platí pár pravidel.

Rozmanitost a pestrost

Jak jsme zmínili, degustační menu má sestávat z několika malých chodů, ke kterým se volí to správné víno tak, aby zazněla symbióza chutí a umocnil se gurmánský zážitek Je zde prostor pro experimentování, pro netradiční jídla, či ingredience. Nicméně degustační kostra večera (či samozřejmě i polední degustace) by měla být zachována. Obecně platí, že si vytvoříme základní scénář, který by měl sestávat ze zeleninového chodu, studené ryba, masa v různých obměnách a variantách a dezertu. K degustaci neodmyslitelně patří chuťovky, u nás se běžně nazývané jednohubky, které nás navnadí na další jídlo, nebo pročistí chuť mezi jednotlivými chody.

Jaká vína k jídlům

Tak jako v životě obyčejně postupujeme od věcí snazších k obtížnějším, i při degustaci postupujeme od nejlehčích vín k těžším, které jdou ve šlépějích pokrmů – rovněž od lehkých zeleninových jídel, přes ryby, sýry, k masu a dezertu.

Degustaci obvykle začínáme aperitivem s lehkými jednohubkami, receptů na ně najdete bezpočet, nemusí to být jen pečivo s pomazánkou. Aperitiv sestává z vychlazeného bílého vína, obvykle sladšího, v teplejších dnech můžeme namíchat i vinný střik s minerálkou,
v chladných dnech pak zvolíme bílé suché šumivé víno, nebo suché s vyšším obsahem alkoholu.

Pokud podáváme polévku, k zeleninové podáváme vína lehká, ovocná, např. Vetlínské zelené, nebo Müller Thurgau. Ke kořenité polévce se pak hodí vyzrálé víno, ke krémové Rulandské bílé, či Neuburské.

K rybám vařeným, či dušeným podáváme bílá, kabinetní vína, ke grilovaným, smaženým, či k rybám s omáčkou pak vyzrálá, bílá jakostní, nebo chceme-li červené, sáhneme po těch lehčích.

Pravidlo, že k bílému masu patří víno bílé a k červenému červené je velmi obecné a sommeliéři doporučují zohledňovat i přípravu masa. Podáváme-li maso dušené, či vařené, jeho chuť doladí bílá kabinetní vína, grilované bílá vína pozdního sběru, tučné pečené, nebo grilované maso nejlépe souzní s plnými bílými odrůdami vína, klarety, nebo jemným červeným.

Je-li náš degustační večer zakončen dezertem, k ovocnému zvolíme vína poloslaná, či sladká, ideální je Ryzlink vlašský, Pálavu, či podobné sladké víno nalijeme ke krémovému hutnému dezertu a k oblíbenému čokoládovému dezertu podáváme suchá plná červená vína, například Neronet.

Přečtěte si také článek: Nebojte se kombinací různých jídel při degustaci rozličných vín?

Pro kvalitní víno se nemusíte vydávat nikam daleko. Stačí navštívit náš e-shop, v němž naleznete vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/wine-tasting-alcohol-drink-winery-4081482/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com