Objevení perfektní chuťové souhry mezi podávaným jídlem a vybraným vínem není lehké. Před výběrem vhodného vína k jídlu zohledňujeme aspekty, jako jsou úprava krmě, zvolené suroviny a použité koření, konkrétní podoba hodování, povětrnostní podmínky daného ročního období, náklady na hostinu i respektování individuálních přání, případně regionálních a náboženských zvyků.
Lahodná krmě s vybranými víny jsou jako spojené nádoby
Uznávaná pravidla pro slučování jídla a vína se odlišují podle rozmanitých zdrojů, důležité pravidlo platí, sháníte-li výtečné víno k chystanému jídlu, měli byste být informováni, že čím delikátnější a jemnější strava, tím delikátnější chutí a vůní by se mělo pyšnit i vybrané víno. Vína s plnější chutí se podávají k pokrmům výraznější chuti. Pokud tedy jemným vínem zapijete ostrou orientální omáčku, z vína zbyde plytký drink a obráceně, gastronomické hody nepřinese ani dušená šunka a výrazné, těžké víno. A tak platí, že se víno a strava musí koexistovat, měly by se harmonicky obohacovat, žádná ze složek by neměla vyčnívat. Jedině tak se docílí nejlepšího zážitku.
Nepředstavitelné množství možností propojení vína a jídla
Co je jisté, je vzájemná chuťová symbióza. Dojem hořkosti umocňuje slaná chuť, a opačně hořká chuť podporuje dojem kyselosti, třeba sladká chuť snižuje kyselou, slanou a hořkou. Když propojíme dvě chutě, jež se navzájem doplňují, dopracujeme se k harmonii, což platí i v opačném případě. Závažnou součástí předkládaných laskomin, jakou bychom při volbě ideálního vína k chystanému pokrmu neměli opomenout, je samozřejmě také použitá surovina (maso, zelenina, atd.), podstatnou ingrediencí je i koření a také charakter sosů.
Existuje skutečně řada nejrůznějších kombinací a možností, jak si víno a pokrm vychutnat. Jsou před vámi nové obzory v testování, ochutnávání a nových zážitků v gastronomii. Nehledě na fakt, co se píše v knihách a co vám radí odborníci, pokaždé je ideální kombinací ta, která se hodí právě vám.