shop World of Wines
Jaká jídla se hodí k bílému vínu a jaká k červenému?
World of wines

Jaká jídla se hodí k bílému vínu a jaká k červenému?

Objevení perfektní chuťové souhry mezi podávaným jídlem a vybraným vínem není lehké. Před výběrem vhodného vína k jídlu zohledňujeme aspekty, jako jsou úprava krmě, zvolené suroviny a použité koření, konkrétní podoba hodování, povětrnostní podmínky daného ročního období, náklady na hostinu i respektování individuálních přání, případně regionálních a náboženských zvyků.

Lahodná krmě s vybranými víny jsou jako spojené nádoby

Uznávaná pravidla pro slučování jídla a vína se odlišují podle rozmanitých zdrojů, důležité pravidlo platí, sháníte-li výtečné víno k chystanému jídlu, měli byste být informováni, že čím delikátnější a jemnější strava, tím delikátnější chutí a vůní by se mělo pyšnit i vybrané víno. Vína s plnější chutí se podávají k pokrmům výraznější chuti. Pokud tedy jemným vínem zapijete ostrou orientální omáčku, z vína zbyde plytký drink a obráceně, gastronomické hody nepřinese ani dušená šunka a výrazné, těžké víno. A tak platí, že se víno a strava musí koexistovat, měly by se harmonicky obohacovat, žádná ze složek by neměla vyčnívat. Jedině tak se docílí nejlepšího zážitku.

Nepředstavitelné množství možností propojení vína a jídla

Co je jisté, je vzájemná chuťová symbióza. Dojem hořkosti umocňuje slaná chuť, a opačně hořká chuť podporuje dojem kyselosti, třeba sladká chuť snižuje kyselou, slanou a hořkou. Když propojíme dvě chutě, jež se navzájem doplňují, dopracujeme se k harmonii, což platí i v opačném případě. Závažnou součástí předkládaných laskomin, jakou bychom při volbě ideálního vína k chystanému pokrmu neměli opomenout, je samozřejmě také použitá surovina (maso, zelenina, atd.), podstatnou ingrediencí je i koření a také charakter sosů.

Existuje skutečně řada nejrůznějších kombinací a možností, jak si víno a pokrm vychutnat. Jsou před vámi nové obzory v testování, ochutnávání a nových zážitků v gastronomii. Nehledě na fakt, co se píše v knihách a co vám radí odborníci, pokaždé je ideální kombinací ta, která se hodí právě vám.

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com