shop World of Wines
Jaká pravidla dodržovat při výběru pokrmů k vínům?
World of wines

Jaká pravidla dodržovat při výběru pokrmů k vínům?

Není úplně snadné naučit se vybírat víno k chystaným pokrmům. Před výběrem vhodného vína k jídlu zohledňujeme aspekty, jako jsou úprava krmě, užité suroviny, konkrétní vybrané koření, charakter hodování, roční období, přibližná kalkulace nákladů i individuální potřeby a případné zvyky.

Výtečná strava spolu s vybraným vínem funguje jako propojené nádoby

Každý degustátor má jiné pravidlo, co se týče vztahu vína a jídla, ale platí důležité pravidlo, že když si vybíráte ideální vína k chystaným pokrmům, měli byste znát, že čím noblesnější a delikátnější jídlo, tím lahodnější by mělo být i zvolené víno. Chuťově výrazná jídla se hodí k výraznějším vínům a opačně. Zkombinujete-li pálivou orientální omáčku s lehkým vínem, víno se obrátí v nevýraznou tekutinu a naopak, dostatečný efekt nezpůsobí ani dušená šunka spojená s mohutným, těžkým vínem. Platí proto pravidlo, že víno a jídlo musí být ve vyvážené symbióze, jednotně my se měly obohacovat, aniž by některá složka převažovala druhou. Kulinářský zázrak se tak zrodí velice snadno.

Velký počet možností propojení vína a stravy

Co je jisté, je oboustranné chuťové propojení. Chuť slaná posiluje pocit hořkosti, hořká umocňuje kyselou, sladká chuť zmenšuje kyselou, slanou, anebo také hořkou. Pokud sladíme dvě chutě, jež se navzájem doplňují, dotkneme se božské chuťové harmonie, což platí bohužel i naopak. Závažnou součástí předkládaných laskomin, jakou bychom při volbě ideálního vína k chystanému pokrmu neměli opomenout, je samozřejmě také použitá surovina (maso, zelenina, atd.), význačnou ingrediencí je rovněž užité koření, neopomíná se ani druh omáčky.

Je tu velký počet různých variant a možností, jak si víno a pokrm vychutnat. Nyní už se můžete nebojácně pustit do ochutnávání a získávání nových zážitků. Nehleďte na to, co si můžete přečíst a vyslechnout, vždycky je ideální možnost ta, která individuálně vyhovuje vám.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com