shop World of Wines
Jaké jídlo předložíme návštěvě při ochutnávce vybraných vín?
World of wines

Jaké jídlo předložíme návštěvě při ochutnávce vybraných vín?

Nalezení dokonalé chuťové souhry mezi vínem a jídlem nebývá jednoduché. Při hledání vhodného vína k chystaným pokrmům hledíme na aspekty, jako jsou zpracování pokrmu, dodané suroviny, použité koření, podoba hostiny, povětrnostní podmínky, rozpočet a v neposlední řadě osobní představy a zvyky.

Vhodná volba kvalitního vína s vybranými pokrmy je zážitkem na celý život

Podle každého zdroje jsou pravidla pro skloubení jídla a vína odlišná, podstatnou poučkou je, že pokud hledáte víno k jídlu, měli byste asi vědět, čím delikátnější a jemnější pokrm, tím jemnější vůni a lahodnější chuť by mělo mít i víno. Vína s výraznější chutí si rozumí s jídlem vydatné, plnohodnotné chuti a obráceně. Kupříkladu zkombinujete-li lehké víno s pálivou omáčkou z Orientu, z vína bude plytký nápoj a naopak, kulinářský požitek nenastane ani spojením dušené šunky a výrazného, mohutného vína. Platí tedy, že víno a pokrm musí vzájemně ladit, všechny složky mají být vyvážené, aniž by se převyšovaly. Gastronomický zážitek tak bude na světě.

Neuvěřitelné množství variant spojení pokrmů a vína

Co je určitě zaručené, je mnohostranná symbióza stěžejních chutí. Výrazně slaná chuť podporuje pocit hořkosti, zase hořká chuť posiluje pocit kyselosti, třeba sladká chuť snižuje kyselou, slanou i hořkou. Když vzájemně propojíme dvě chutě, jež se společně doplňují, snadno se dopracujeme se ke kulinářské harmonii, což platí i obráceně. Významnou složkou jídla, na kterou bychom se při výběru kvalitního vína k připravovanému pokrmu měli zaměřit, je zejména i využitá surovina jako maso, zelenina, sýry, mléčné výrobky, atp., podstatnou ingrediencí je i užité koření, nezapomíná se ani na charakter sosu.

Existuje široká škála všelijakých variant a individuálních nápadů, jak si pochutnat na víně a jídle současně. Teď už se můžete směle pustit do testování a objevování nových kulinářských prožitků. Bez ohledu na to, co se píše a co kdo radí, vždy je perfektní variantou ta, jaká nejvíce vyhovuje vám osobně.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com