shop World of Wines
Jaké jídlo se hodí k dobrému vínu?
World of wines

Jaké jídlo se hodí k dobrému vínu?

Najít vyváženou harmonii mezi konzumovaným jídlem a degustovaným vínem není lehké. Výběr ideální chuťové kombinace propojuje mnoho faktorů, jako jsou příprava daného pokrmu, zvolené suroviny a koření, konkrétní podoba hodování, předpověď počasí i roční období, ekonomický rozpočet i respektování individuálních přání a zvyklostí.

Základem výtečného požitku z degustace vína je i kvalitní výběr laskomin

Platná pravidla pro kombinace jídla a vína se mohou podle zdroje významně odlišovat, důležité pravidlo platí, sháníte-li výtečné víno k chystanému jídlu, měli byste znát, že čím noblesnější a delikátnější jídlo, tím jemnější chuť a vůni by měl mít i zvolený druh vína. Chuťově plnější vína si budou rozumět s pokrmy o výraznější chuti a obráceně. Když například zapijete lehkým vínem ostrý orientální sos, víno se promění v nevýrazný nápoj a opačně, gastronomický zážitek nepřinese rovněž dušená šunka zapitá těžkým, výrazným vínem. Platí tedy, že víno a jídlo musí být ve vyvážené symbióze, měly by si být oporou a obohacením, žádná varianta by neměla převažovat. Výlučně tak získáme jedinečný efekt.

Existuje celá řada kombinací jídla a vína

Co je určitě zaručené, je oboustranné propojení základních chutí. Výrazně slaná chuť podporuje pocit hořkosti, hořká umocňuje kyselou, nebo sladká chuť obvykle zmenšuje kyselou, slanou, nebo hořkou. Pokud spolu zkombinujeme dvě chutě, které se společně ideálně doplňují, dotkneme se božské chuťové harmonie, což platí bohužel i naopak. Důležitou složkou pokrmu, jakou bychom při volbě ideálního vína k chystanému pokrmu neměli opomenout, je zejména i využitá surovina jako maso, zelenina, sýry, mléčné výrobky, atp., opomíjet se nemá ani užité koření a případně typ omáčky.

Je zde neuvěřitelné množství variant, jak si vychutnat kvalitní víno a dobré jídlo. Otevírají se vám nové obzory v ochutnávce a získávání nového kulinářského umu. Bez ohledu na fakt, co se píše v knihách a co vám radí odborníci, vždy je perfektní variantou ta, jaká vám nejvíce sedí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com