shop World of Wines
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi červeným a bílým vínem? – I. Díl
červené a bílé víno

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi červeným a bílým vínem? – I. Díl

Pokud byste někdy chtěli popíchnout samolibého „znalce“ vín, vyzkoušejte na něm tzv. Davisův „test barev.“ Při tomto notoricky známém experimentu, který už je v říši vín legendou, k sobě údajně Davis pozval účastníky a nechal je rozlišovat mezi vzorky červeného a bílého vína, které byly nality do neprůhledných černých lahví. Není jisté, zda k tomuto experimentu vůbec kdy došlo, podle něj však nejsou často schopni rozeznávat mezi červenými a bílými víny ani ti největší znalci.

Přesto existují mezi těmito dvěma typy vín významné rozdíly; liší se už ve výrobních metodách, v aromatizaci, možnostech párovat s jídlem atd. Čím více tyto rozdíly chápeme, tím lépe jsme vybaveni k tomu, abychom vína lépe využili a maximalizovali požitek z toho, co máme v lahvi.

Odlišný styl výroby

Všichni známe základy, a to že víno pochází z hroznů nebo spíše ze zkvašené hroznové šťávy. Vyplývá tedy z toho, že červené víno je z červených a bílé víno z bílých hroznů, ne?

Nemusí to vždy platit. Ať už červené či bílé, prakticky všechny hrozny produkují čistou šťávu. Tajemství barvy vína není v dužině, ale ve slupce. U bílého vína se hroznová slupka odstraní ještě před fermentací, což má za následek čistou šťávu, ze které nakonec vzniká transparentní bílé víno. Obvykle jsou i slupky bílé, ale mnoho bílých vín (včetně velkého procenta šampaňských) je ve skutečnosti vyrobeno z červených hroznů stylem známým jako „blanc de noir.“

Na druhé straně při výrobě červeného vína zůstává slupka v kontaktu se šťávou i během kvašení. Tento proces známý jako „macerace,“ je zodpovědný za zbarvení i chuť červeného vína.

Jedná se o podobný princip, jako například při výrobě čaje. Čím déle jsou čajové lístky v kontaktu s vodou, tím tmavší a silnější váš nápoj bude. I u vín znamená delší doba macerace tmavší červené barvy a intenzivnější chuť. To je také důvod, proč hrozny se světlou slupkou, jako je například Pinot Noir, produkují jasnější červená vína, než například Cabernet Sauvignon se silnou slupkou.

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com