shop World of Wines
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi červeným a bílým vínem? – I. Díl
červené a bílé víno

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi červeným a bílým vínem? – I. Díl

Pokud byste někdy chtěli popíchnout samolibého „znalce“ vín, vyzkoušejte na něm tzv. Davisův „test barev.“ Při tomto notoricky známém experimentu, který už je v říši vín legendou, k sobě údajně Davis pozval účastníky a nechal je rozlišovat mezi vzorky červeného a bílého vína, které byly nality do neprůhledných černých lahví. Není jisté, zda k tomuto experimentu vůbec kdy došlo, podle něj však nejsou často schopni rozeznávat mezi červenými a bílými víny ani ti největší znalci.

Přesto existují mezi těmito dvěma typy vín významné rozdíly; liší se už ve výrobních metodách, v aromatizaci, možnostech párovat s jídlem atd. Čím více tyto rozdíly chápeme, tím lépe jsme vybaveni k tomu, abychom vína lépe využili a maximalizovali požitek z toho, co máme v lahvi.

Odlišný styl výroby

Všichni známe základy, a to že víno pochází z hroznů nebo spíše ze zkvašené hroznové šťávy. Vyplývá tedy z toho, že červené víno je z červených a bílé víno z bílých hroznů, ne?

Nemusí to vždy platit. Ať už červené či bílé, prakticky všechny hrozny produkují čistou šťávu. Tajemství barvy vína není v dužině, ale ve slupce. U bílého vína se hroznová slupka odstraní ještě před fermentací, což má za následek čistou šťávu, ze které nakonec vzniká transparentní bílé víno. Obvykle jsou i slupky bílé, ale mnoho bílých vín (včetně velkého procenta šampaňských) je ve skutečnosti vyrobeno z červených hroznů stylem známým jako „blanc de noir.“

Na druhé straně při výrobě červeného vína zůstává slupka v kontaktu se šťávou i během kvašení. Tento proces známý jako „macerace,“ je zodpovědný za zbarvení i chuť červeného vína.

Jedná se o podobný princip, jako například při výrobě čaje. Čím déle jsou čajové lístky v kontaktu s vodou, tím tmavší a silnější váš nápoj bude. I u vín znamená delší doba macerace tmavší červené barvy a intenzivnější chuť. To je také důvod, proč hrozny se světlou slupkou, jako je například Pinot Noir, produkují jasnější červená vína, než například Cabernet Sauvignon se silnou slupkou.

Le Commandeur Sauvignon Blanc IGP Pays d’Oc 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.