shop World of Wines
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi červeným a bílým vínem? – II. díl
Hlavní rozdíly mezi červeným a bílým vínem

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi červeným a bílým vínem? – II. díl

V minulém díle jste se dozvěděli o zajímavém experimentu a také o tom, že barva vína není ani tak závislá na zbarvení hroznů, jako spíše na způsobu výroby. Níže se dozvíte další rozdíly mezi červeným a bílým vínem.

Různé stylistické profily

Na základě odlišných způsobů výroby je přirozené, že červená i bílá vína vykazují jedinečné stylistické profily, které lze rozdělit na dva základní prvky: ovocné aroma a „struktura.“

Červená i bílá vína mají tendenci vykazovat různé sady chutí. I když je poměrně těžké generalizovat, červená typicky mají chutě jahod a třešní (u lehčích červených vín) postupující až k ostružinovým a švestkovým tónům u silnějších vín. Někdy můžeme zaznamenat také „sekundární“ neboli neovocné příchutě, jako jsou bylinky, tabák nebo kůže, které dodávají vínu další rozměr. Pro bílá vína jsou typické chutě citrusových plodů nebo sadového ovoce (hrušky, jablka), ale také exotické ovoce, jako je například guava, mango nebo ananas.

Koncepci struktury je těžší definovat. V podstatě však odkazuje na vztahy mezi všemi prvky, které určují, jak je víno skutečně v ústech „cítit.“ Je svěží a čerstvé nebo sametové? Hladké nebo ostré? Těžké nebo lehké?

Kromě dodání krásného pigmentu jsou slupky červených hroznů také zodpovědné za dodání hlavní strukturální komponenty červených vín: taninů. Taniny jsou fenolické sloučeniny nacházející se v mnoha rostlinách, včetně hroznů. Fungují jako kostra červeného vína, jako jeho páteř, kolem níž je možné postavit celou komplexnost chutí.

Vzhledem k tomu, že bílé víno kvasí bez kontaktu se slupkou, taniny zde nehrají významnou roli. Přesto však i ve struktuře bílých vín hraje kyselost významnou roli. Existují tři hlavní kyseliny, které lze ve víně najít: jablečná, vinná a citronová a u bílých vín jsou mnohem výrazněji zastoupené.

Hodí se k odlišným pokrmům

Konvenční rada zní: kombinujte bílé víno s lehčími potravinami, jako jsou mořské plody a zelenina a červené víno naopak s pokrmy těžšími a mastnými. Z této rady se již stala klasika díky intuitivního chápání toho, jak různé styly vín komunikují s různými složkami v potravinách, jako jsou tuky, soli, cukr a kyseliny.

Z větší části je tedy tradiční manta „bílé s rybami a červené s ostatním masem“ pravdivá, ale ne vždy. Tučnější ryby, jako například losos, nemusí být vždy párovány s bílým vínem, zvláště pokud jsou vařené ve štiplavé houbové omáčce, která volá po chuti zemitého červeného. Stejně tak hovězí špíz namáčený do arašídové chilli omáčky se může lépe hodit k exotickému bílému vínu.

Zdroj obrázku: https://cz.pinterest.com/pin/304978205991644783/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com