shop World of Wines
Jaké pokrmy předkládáme s lahodným vínem?
World of wines

Jaké pokrmy předkládáme s lahodným vínem?

Nalézt ideální soulad mezi podávanými pokrmy a vínem není vůbec snadné. Výběr ideální chuťové kombinace propojuje mnoho faktorů, jako jsou příprava daného pokrmu, vybrané suroviny a koření, styl hostiny, roční doba, kalkulace a také individuální představy a konkrétní zvyklosti.

Harmonie vybraného jídla a vína je nutná

Platná pravidla pro kombinace jídla a vína se mohou podle zdroje významně odlišovat, avšak důležitým pravidlem je, že pokud si vybíráte víno k jídlu, tak platí, že čím lahodnější a noblesnější krmě, tím jemnější vůni a chuť by mělo víno mít. Chuťově výrazná vína si mohou podat ruku s jídlem plnější chuti a opačně. Kombinací lehkého vína s pálivým orientálním sosem se z vína stane bezvýrazný nápoj a druhý extrém, gastronomický zážitek nepřinese rovněž dušená šunka zapitá těžkým, výrazným vínem. Existuje pravidlo, že víno a pokrm navzájem fungují, v souladu by se měly vzájemně podporovat, aniž by jedna složka převyšovala druhou. Tak se dosáhne jedinečného efektu.

Absolutní počet nesčetných kombinací výtečného vína a dobrého jídla

Co platí určitě, je vzájemná harmonie primárních chutí. Slaná chuť zesiluje pocit hořkosti, a opačně hořká chuť podporuje dojem kyselosti, sladká zmírňuje kyselou, slanou, anebo hořkou. Spojíme-li dvě chutě, které se společně ideálně doplňují, dojdeme k harmonii, ale i opačně. Podstatnou složkou lahůdek, na niž bychom se při volbě vína k chystanému jídlu měli zaměřit, je zvláště použitá surovina jako maso, sýr, zelenina, typ přílohy, atp., závažnou ingrediencí je rovněž koření a pochopitelně typ omáček.

Otevírá se před vámi svět nekonečných možností a nápadů, jak si opravdu pochutnat na lahodném víně a jídle současně. Jsou před vámi nové obzory v testování, ochutnávání a nových zážitků v gastronomii. Nehledě na to, co se píše v příručkách a co radí znalci, je vždy nejlepší kombinace ta, jaká vám nejvíce sedí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com