shop World of Wines
Jaké sklenice na šampaňské?
Jaké sklenice na šampaňské

Jaké sklenice na šampaňské?

Šampaňské je jedním z nejoblíbenějších nápojů, vhodné ke každé sváteční příležitosti, oslavě, k dotvoření romantické atmosféry, nebo prostě jen k odpočinku, popovídání s přáteli, či sledování filmu. I když u nás se zatím pije obvykle „svátečně,“ postupně se dostává do podvědomí i jako nápoj vhodný k mnoha pokrmům. Vždy však požitek ze šumivého vína zvyšuje volba správných sklenic.

V prostotě je krása a síla

Obecně platí, že sklenice na víno mají být z kvalitního a čirého skla, bez výbrusů a ozdob. Pro pravé šampaňské se někdy do sklenic laserem vyrývají dvě malé rýhy na dno sklenice, které zintenzivní uvolňování bublinek. To je praxe výrobců skla pro kvalitní šampaňské v oblasti Champagne v kolébce vín, samozřejmě i těch šumivých, ve Francii.

Sáhněte po tulipánu

Nemyslíme tím samozřejmě květinu, ale druh sklenice vhodné pro většinu druhů sektů. Dříve se používaly hojně rozšířené široké a nízké „šampusky“, nyní se upřednostňují sklenky, které mají tvar kalichu právě ve tvaru tulipánu. Sommeliéři tvrdí, že právě v těchto sklenicích se šampaňské nejlépe rozvine aroma, nejlépe si z nich vychutnáte „šumění“ a lahodnou chuť sektu.

Další zásady

Sklenku nikdy nelijeme plnou, ideální je naplnit ji do třetiny, či čtvrtiny. Teplota základních druhů sektů má být 9 stupňů. U nás se sekt podává většinou podchlazený, pak jeho chuť tolik nevynikne ani ve správně zvolených sklenicích. Lepší, ročníkové druhy sektu mají být při podávání vychlazeny na teplotu 10-11 stupňů, ta nejkvalitnější ještě o stupeň či dva teplejší. Rovněž u nás oblíbené „bouchnutí“ sektu je spíše nešvarem, uzávěr lahve sektu by se měl decentně uvolnit do dlaně.

Pak už jen stačí naplnit sklenici do její třetiny a vychutnat si chuť a vůni našeho šampaňského!

Přečtěte si také článek: Šampaňské vs. Prosecco – Jaké jsou rozdíly?

Také patříte mezi milovníky dobrého vína? Pak rozhodně musíte navštívit náš
e-shop, který nabízí vína pro milovníky i znalce tohoto dobrého moku králů.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/champagne-champagne-glasses-romantic-3033756/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com