shop World of Wines
Jaké sýry k vínu
Jaké sýry k vínu

Jaké sýry k vínu

Každý someliér vám dá za pravdu, že k dobrému a kvalitnímu vínu patří sýr. Není však sýr jako sýr a proto je potřeba vybrat takový, aby se ke konkrétnímu vínu hodil a doplnil tak jeho vynikající chuť. Vhodná kombinace kvalitního vína a lahodné chuti sýra je ideální kombinací pro jakoukoli příležitost. Vzhledem k tomu, že červené a bílé víno je chuťově velmi odlišné, hodí se ke každému z nich i jiný druh sýra.

Sýry k červeným vínům

Záleží na tom, k jakému druhu červeného sýr hledáte. Pokud je to víno plné chuti, volte sýry tučnější (gouda) nebo sýry tučné uzené, k vínům ovocným se hodí sýry tvrdé (parmezán) nebo polotvrdé (eidam), lehké červené víno skvěle doplní sýry kozí. Pro vyzrálou chuť červeného vína jsou vhodné sýry s tmavou plísní.

Sýry k bílým vínům

Pokud je to víno suché, které je u nás asi nejvíce rozšířeným druhem bílých vín, sáhněte do nabídky sýrů polotvrdých či s mytou kůrou. Chuť vína jemného skvěle doplní některý ze sýrů měkkých (brynza či některý ze sýrů smetanových). Aromatická bílá vína skvěle doplní sýry ovčí a kozí.

Sýry k vínům růžovým

Pro tento druh vína jsou vhodné především sýry polotvrdé a čerstvé. K lehčímu suchému růžovému vínu podávejte sýry čerstvé. Polotvrdé sýry jsou vhodnější pro růžová vína výraznější a polosuchá rosé.

Tipy na závěr

  • Pokud podáváte výrazná vína, volte k nim také sýry výrazných chutí.
  • Kvalitní vína si žádají kvalitní druhy sýrů.
  • Dokonalé spojení sýrů a vína ještě znásobí čerstvé ovoce, především pak jahody, melouny, hroznové víno, papája či mango. Nezkazíte nic ani ořechy.
  • Vyzkoušejte harmonii kontrastu přírodně sladkého bílého vína se sýrem s modrou plísní.
  • Pařené sýry jsou skvělým doplňkem pro výraznější bílá vína či červená vína lehčího typu.
  • Než budete podávat jakýkoli druh sýra, je potřeba jej nechat, alespoň půl hodiny, odležet.

Přečtěte si také článek: Víno a sýry – naučte se je kombinovat

Pro kvalitní víno se nemusíte vydávat nikam daleko. Stačí navštívit náš e-shop, v němž naleznete vína ze známých vinařských oblastí

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/wine-cheese-bread-caf%C3%A9-paris-905098/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com