shop World of Wines
Jaké víno lze podávat k těstovinovým pokrmům?
víno k těstovinám

Jaké víno lze podávat k těstovinovým pokrmům?

Každý gurmán ví, že k dobrému jídlu patří i vhodné a kvalitní víno, které s pokrmem vytvoří dokonalou harmonii chuti.
Vzhledem k tomu, že každý z nás má odlišné chuťové vjemy, tak úplná a striktní pravidla pro konkrétní kombinace pokrmů a vína nelze stanovit. Existují však různá doporučení, kterými se můžeme nebo naopak nemusíme řídit. Výběr vína pro pokrmy by měl být volen především v závislosti na chuti stolujících. Jaká doporučení tedy existují pro kombinaci těstovinových pokrmů a druhů vína?

Těstoviny & víno

K těstovinovým pokrmům bychom měli volit vína lehčí, ale záleží na tom, s jakými omáčkami jsou těstoviny podávány. Nezáleží totiž ani tak na těstovinách, jako právě na omáčkách a základech, případně náplních. Pokud základ tvoří velké množství sýra, můžeme nabídnout i víno bohatší. Pozor však na jeho vůni, neměla by být intenzivnější, než vůně servírované omáčky.

 • Omáčka na tomatovém základu
  S tímto druhem omáčky se u těstovin setkáme asi nejčastěji, je totiž nejvíce oblíbená. Jedná se o směs čerstvých rajčat, olivového oleje, česneku a bazalky, kterou doplní vynikající parmezán. Chcete-li podpořit přirozeně kyselou chuť rajčat, zvolte vína s obsahem kyselinek. Pokud se omáčka míchá s výraznou chutí masa, můžete zvolit červené víno plnější chuti.
 • Omáčka se smetanovým základem
  Tento druh omáčky je vhodný pro těstoviny plněné šunkou, houbami nebo lososem. Chuť těchto pokrmů dokonale doplní víno bílé.
 • Těstoviny se sýrem
  Sýr a víno k sobě patří, s touto kombinací se setkáváme velmi často. Pokud servírujeme krémové sýry, mezi něž patří třeba ricotta či maskarpone, dokonale jejich chuť doladíme vínem bílým, s výraznější chutí, které dozrávalo v dubových sudech.
  Jestliže k přípravě těstovinového pokrmu používáte sýry tvrdé, typu parmazán, nebo přelivy připravené z kořenové zeleniny, či houby, dobrou volbou mohou být vína červená, s nádechem květin.
 • Těstoviny s mořskými plody nebo s rybami
  Plody moře si rozhodně zaslouží vhodné víno a pokud jste již investovali finance na jejich pořízení a čas na úpravu, bylo by škoda zvolit méně vhodný druh vína, který by mohl celkový dojem z pokrmu pokazit. Je potřeba sáhnout do nabídky takových druhů, které doplní jemnou chuť plodů moře. Může to být některé z bílých vín suchých nebo víno svěží a lehce minerální. Taková jsou k dostání třeba na severu Portugalska.
  Pokud k těstovinám podáváte lososa, klidně můžete nabídnout víno lehčí, červené.
 • Těstoviny s pestem
  Nejčastěji se pesto připravuje z bazalky, olivového oleje, piniových oříšků, mořské soli a česneku. Mezi další oblíbené kombinace pak patří petrželka a pistácie, koriandr a arašídy nebo máta a lískové ořechy. Vzhledem k tomu, že základ pesta budou tvořit bylinky, ořechy a olivový olej, vybírejte tedy i vína s nádechem bylinek.
 • Těstoviny ochucené jarními bylinkami
  Mezi jarní bylinky, které se používají pro přípravu těstovinových pokrmů, velmi často patří medvědí česnek nebo jarní cibulka. Doplňuje je brokolice, která je v obchodech k dostání celoročně. Pokrmy připravované z těchto surovin jsou velmi lehké a svěží. Jejich chuť výborně doplní vína lehká, mladá. Dobrou volbou mohou být takové druhy, které mají květinový či citrusový nádech.

Tipy na závěr

Na druh vína má také vliv množství servírovaných pokrmů. Čím je pokrmů více, tím by mělo mít víno plnější chuť a naopak. Pokud jste se rozhodli nabízet dobré, kvalitní víno, je potřeba volit pokrmy jednodušší a v menším množství.

Jak již bylo řečeno v úvodu, každý z nás má jiné chutě. Udělejte si tedy čas a můžete zkusit různé kombinace pokrmů a vín. Nebo také můžete jeden pokrm vyzkoušet s různými druhy vína. Určitě naleznete svoji oblíbenou kombinaci.

Přečtěte si také článek: Víno a sýry – naučte se je kombinovat

Pro kvalitní víno se nemusíte vydávat nikam daleko. Stačí navštívit náš e-shop, v němž naleznete vína ze známých vinařských oblastí..

Zdroj obrázku: https://cz.depositphotos.com/279418126/stock-photo-bottle-wine-jug-wine-glasses.html

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com